Nová vize pro Karvinou: Z uhelného města se stane solární?
Energetická proměna hornického města
Zatímco „éra“ Karviné jako centra těžby černého uhlí pomalu zvoní hrana, toto hornické město připravuje plány na svoji energetickou proměnu. Jak informují deník Mladá Fronta Dnes (MF Dnes), město ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým pracuje na projektu energeticky pozitivní čtvrti. Tento projekt má ambici učinit z části města do deseti let energeticky soběstačné místo.
„Vyrobí se v něm z obnovitelných zdrojů víc energie, než se spotřebuje,“ vysvětluje jeho podstatu manažerka Univerzitního centra energeticky efektivních budov při ČVUT Jana Simčinová.
Klíčovou roli v novém projektu mají sehrát střechy v Karviné. Projekt počítá s tím, že ve vybrané čtvrti pokryjí fotovoltaické panely střechy a budovy se dočkají kvalitního zateplení. Díky inteligentnímu řízení pak městská čtvrť v Karviné dokáže dávkovat přísun energie tam, kde je zrovna potřeba.
„A to v závislosti na potřebách v čase. Například školy nejsou odpoledne využité, takže se dá vyrobená energie využít pro obytné domy a dopoledne naopak,“ uvedl Michal Banot ze společnosti BeePartner, která prostřednictvím programu Karviná všemi deseti pomáhá tamní radnici vypořádat se s útlumem hornictví a změnit negativní image města.
Podpora radnice
Projekt energetické pozitivní čtvrti podporuje radnice města Karviné. „Město se snaží vyhledávat a podporovat inteligentní a moderní řešení a následně je nabízet svým občanům. Připravovaným projektem chceme přispět ke zlepšení životního prostředí ve městě díky lepšímu hospodaření se zdroji. Sníží se tak lokální emise znečišťující ovzduší,“ uvedl karvinský náměstek primátora Lukáš Raszyk v rozhovoru pro MF Dnes.
Výstavba energeticky pozitivní čtvrti v Karviné má být jednou z cest. Proto vizi úsporné čtvrti rozvíjí ČVUT ve spolupráci s BeePartner právě v tamních reáliích. Vybudování energetické čtvrti je v samém zárodku. Zpracovatelé projektu pro ni teprve vytipovávají vhodnou lokalitu
„Karviná má zpracovaný rozvojový plán Karviná všemi deseti a je součástí širší strategie transformace uhelného regionu POHO2030, kam ambiciózní projekt dobře zapadne,“ potvrzuje Simčinová.
„Realizace projektu tak zvýší atraktivitu místa a potažmo celého města, místním ušetří peníze. Navíc je zde potenciál pro vznik nových podnikatelských příležitostí v sektorech výroby a akumulace energie z obnovitelných zdrojů nebo e-mobility,“ dodává Jana Simčinová.
Hotovo do 10 let
Příprava a realizace energeticky pozitivní čtvrti má trvat zhruba deset let. „Změny budou postupné a ze začátku se bude pracovat se stávající zástavbou. Od jednoho domu přes jeden blok se můžeme dostat třeba k úpravě celé městské části a pak ji v případě zájmu investorů doplnit o rezidenční bydlení či podnikatelské objekty,“ uvedl Banot.
Karvinsko má být s koncem šachet dobrou adresou. Podle zástupců měst by k tomu měl přispět i stát. Studie energetické čtvrti vyjde přibližně na čtyři sta tisíc korun, financována bude především z evropských fondů.
„Náklady není možno v tuto chvíli přesně stanovit i s ohledem na to, že počítáme se zapojením vlastníků objektů, kteří se teprve budou rozhodovat, zda se k projektu připojí a budou své dílčí energetické projekty realizovat,“ vysvětlil Banot. I tady se každopádně počítá s dotační podporou.
Karviná není jediným místem v Česku, kde se připravuje vybudování energeticky pozitivní čtvrti. Na podobných projektech pracují také v Kladně, Brně či v Praze.