Nová vize pro elektromobilitu: Nabito na 100 % do 5 minut a dojezd až 500 km. Již od roku 2021?

Britská energetická gigant British Petroleum (BP) chystá masívní investice do vývoje nových bateriových technologií. Díky patentu izraelské společnosti Store Dot půjde zkrátit čas na dobíjení baterií elektromobilu na 100 % do 5 minut. To je v podstatě srovnatelné s tradičními automobily při tankování benzinu či nafty. 

StoreDot


Dojezd až kolem 480 kilometrů 

Společnost British Petroleum (BP) obdobně jako Shell a další tradiční energetické společnosti investuje miliardy do vlastního vývoje a také do nově vznikajících firem s cílem získat významnou pozici na stále rostoucím trhu s bateriemi a nabíjecí infrastrukturou.

Jak nedávno uvedl David Eyton, šéf technologické divize BP, v rozhovoru pro agenturu Bloomberg, cílem společnosti je snížit  dobu nabíjení baterií elektromobilů na 100 procent jejich kapacity do 5 minut. Za tímto účelem BP investovalo do nákupu izraelské firmy StoreDot, která vyvíjí inovativní typ lithiových akumulátorů a systémů nabíjení. Tato firma již v minulosti prezentovala akumulátor FlashBattery, který bylo možné nabít na plnou kapacitu během pěti minut a přitom zajistit jízdní dosah až kolem 480 kilometrů.

V baterii společnosti StoreDot se využívá pokročilých Li-Ion článků v kombinaci s několika vrstvami nanomateriálů a organických sloučenin.  Jde vlastně o 40 jakýchsi „sáčků“ obsahujících nanotečky z chemicky syntetizovaných peptidů (řetězců aminokyselin), uspořádané ve vrstvené struktuře.

Výhodou nové baterie je skutečnost, že použité materiály nejsou hořlavé a mají vyšší spalovací teplotu. To mj. zlepšuje odolnost bateriových článků.

Dobito do 5 minut nejen ve skútru?

Podle sdělení společnosti StoreDot již v praktických testech byla schopna tato technologii dobít baterii ve skútru do 5 minut s dojezdem přes 480 km. Nyní se společnost ve vývoji zaměřuje na větší aplikace, zejména na elektromobily.

„Rychlodobíjení je kritický faktor pro to, aby se elektromobily staly masovou záležitostí,“ myslí si Doron Myersdorf, spoluzakladatel a šéf StoreDot. Podle jeho tvrzení teď firma „prozkoumává“ možnosti rozjetí velkokapacitní výroby s několika strategickými partnery z automobilového světa. 

Společnost StorDot ve svých bateriích nahrazuje anorganické sloučeniny, které se využívají v tradiční lithiové katodě, jenž má proto omezenou iontovou vodivost, vlastními syntetickými organickými sloučeninami, které jsou schopny urychlit dobíjení baterie mnohem rychlejším tempem. Kromě rychlejšího dobíjení nová technologie má další dvě přednosti pro elektromobily, a to vyšší energetickou hustotou než tradiční Li-Ion baterie a také delší životnost. 

Společnost British Petroleum v současnosti investuje právě do těchto akumulátorů a jejich systému nabíjení implementovaného do 150kW nabíjecích stanic. Cílem spolenčosti je uvedení akumulátorů i uvedených nabíjecích stanic na trh do roku 2021. British Petroleum se pak může stát dodavatelem akumulátorů pro výrobce elektromobilů a zároveň i poskytovatelem infrastruktury pro jejich rychlé nabíjení.