Nová vídeňská sportovní hala využije fotovoltaiku i tepelná čerpadla

Vídeň staví novou moderní sportovní halu s plochou třináct tisíc metrů čtverečních. Vedle špičkového sportovního zázemí, které využijí sportovci ze všech koutů světa v rámci mezinárodních závodů, se nová budova bude moct chlubit i udržitelnou energetickou koncepcí.

Zdroj: Město Vídeň

Nová sportovní hala

Podle sdělení vídeňské radnice by nová sportovní hala měla být dokončena v roce 2025. Na místě bývalého sportovního stadionu Ferry-Dusika v druhém vídeňském okrese Vídeň již zahájila stavbu nové multifunkční sportovní haly.

První sportovci se do haly budou moct podívat už koncem roku 2024. Uprostřed sportovní arény se bude nacházet hala pro míčové sporty, která nabídne místo pro tři tisíce diváků.

Vedle míčových sportů se na ploše 8 000 m2 budou nacházet speciální haly i pro gymnastiku a lehkou atletiku. Sportovní areál počítá i s dalšími multifunkčními místnostmi, které budou určeny pro tréninkové účely nebo mezinárodní závody. Kromě špičkových sportovců budou moct halu využívat i děti a mládež. 

Sázka na obnovitelné energie

Nová sportovní hala bude napájena z obnovitelných zdrojů. Na střeše bude instalován fotovoltaický systém a další energii získá hala udržitelně a levně pomocí tepelných čerpadel a geotermální energie.

Účinný systém větrání se systémem rekuperace tepla navíc podle vídeňských městských zástupců zajistí dobrou regulaci teploty v místnostech.

Uvnitř i venku bude hala osvětlena nejnovější generací energeticky úsporných LED svítidel. To má nejen šetřit zdroje, ale také zabránit možnému oslnění okolních budov – světlo tak bude svítit pouze dolů směrem k zemi.

Dřívější stadion Ferry Dusika byl demolován a udržitelným způsobem demontován minulé léto. Došlo zde k odstranění škodlivých materiálů i PVC podlah. Rozbitý beton a výkopová zemina budou podle města znovu využity a dřevěné části budou použity jako bednění pro nový vnější plášť.