Nová technologie dlouhodobé akumulace se úspěšně prosazuje v reálných projektech v Evropě

Americká společnost ESS, Inc. (dále jen „ESS“), která je předním světovým výrobcem systémů pro dlouhodobé skladování energie, v posledních měsících realizovala několik úspěšných projektů. Firma rozvíjí svoji patentovanou technologii železných průtokových baterií pro komerční a průmyslové aplikace, které umožňují akumulaci energie z OZE v řádu desítek hodin.

Zdroj: ESS Inc 

Přednosti nové technologie

Technologie společnosti ESS využívá železo, sůl a vodu, které jsou v dostatečné míře přirozeně dostupné v zemské kůře. Její technologie dlouhodobé akumulace poskytuje ekologicky bezpečná řešení schopná zajistit až 12 hodinovou flexibilní kapacitu energie pro komerční a velkokapacitní aplikace v oblasti skladování energie.

Díky své unikátní koncepci nabízí bateriová technologie ESS provoz s nulovou degradací po dobu 20 000 cyklů. Patentovaná konstrukce elektrod a řídicí systém spolu s jednoduchou elektrochemií umožňují systémům ESS pracovat déle a při hlubším vybíjení oproti tradičním lithiovým bateriím.

Konvenční chemické lithiové baterie mají omezenou životnost po dobu 7 až 10 let, a poté je nutné je upgradovat pro další provoz. Oproti tomu chemie železných průtokových baterií od společnosti ESS poskytuje životnost 25 a více let bez poklesu kapacity nebo degradace.

Přední německá pojišťovací společnost Munich Re jako první v oboru garantuje investorům pojistné krytí na provoz železné průtokové baterie od společnosti ESS. Tato špičková pojistka v oboru poskytuje desetiletou zárukou na výkon bez ohledu na velikost nebo umístění projektu. Společnost ESS ve spolupráci s Munich Re zároveň nabízí komplexnější pojistné krytí, které může být rozšířeno na delší dobu z pohledu dlouhodobé záruky výkonnosti pro investory a finanční instituce.

Sázka na bezpečnost a dlouhou životnost

V květnu letošního roku ESS uvedla do provozu systém dlouhodobého skladování energie (LDES)  na amsterodamském letišti Schiphol. Díky tomu baterie od společnosti ESS letiště v budoucnu nahradí výrobu „špinavé“ elektřiny z pozemních dieselových agregátů, které v současnosti dodávají elektrickou energii letadlům parkujícím u letištních bran.

Nové řešení využivájící technologii LDES od společnosti ESS v rámci pozemního provozu letiště sníží emise oxidu uhličitého a omezí znečištění ovzduší. Tento projekt na letišti v Amsterdamu se stane vzorem pro další letiště na celém světě, která se snaží snížit dopady letecké dopravy na klima.

Technologie dlouhodobé akumulace od společnosti ESS byla vybrána  zejména díky svým vysokým standardům v oblasti bezpečnosti proti požárům a dlouhé životnosti s minimální degradaci po dobu až 25 let provozu. Právě proto si jí zvolilo letiště Shiphol v Amsterdamu, kde tyto LDES najdou využití v těsné blízkosti letadel určených pro přepravu cestujících.  

Další úspěšné projekty

Další úspěšný projekt využití technologie LDES byl realizován letos v dubnu v Kalifornii v USA, kde společnost ESS nedávno uvedla do provozu svůj první systém železných průtokových baterií v areálu EcoCampus společnosti Burbank Water & Power. Bateriový systém výkonu 75 kW  a kapacitě 500 kWh byl zde nainstalován a připojen jako doplněk k místní solární elektrárně o výkonu 265 kW.

V Kalifornii bude LDES sloužit jako doplněk pro optimalizaci zásobování místní distribuční sítě a současně bude v praxi demonstrovat klíčovou roli technologie železných průtokových baterií  pro posílení provozu distribuční sítě.

Společnost ESS také nedávno navázala partnerství se společností Sapele Power Plc („Sapele“), které jí umožní vstup na africký trh. Sapele je přední nigerijská integrovaná energetická společnost, jenž se specializuje na výrobu elektrické energie. První společný projekt obou společností bude zahrnovat instalaci LDES o výkonu 1 MW  a kapacitě 8 MWh v Nigérii.

V neposlední řadě společnost ESS pokračuje v práci na výstavbě největšího centra čisté energie v Evropě ve spolupráci s německou energetickou společnosti LEAG, kterou ovládá český miliardář Křetínský.

Cílem spolupráce obou společností v Německu je instalace železných průtokových baterií o výkonu 50 MW a kapacitě 500 MWh. Tento projekt bude realizován v areálu elektrárny LEAG v Boxbergu ve východním Německu. Projekt promění bývalou uhelnou elektrárnu na centrum obnovitelných zdrojů energie, které bude vyrábět elektřinu z OZE o kapacitě 14 GW (hlavně větrné a solární elektrárny) v kombinaci s obřím akumulátorem na bázi LDES s kapacitou až 3 GWh. Tento systém LDES od společnosti ESS umožní nové centru OZE poskytovat dodávku zelené „pásmové energie“.


Úspěšný rozvoj společnosti

„Naše společnost získává stále větší dynamiku díky novým objednávkám a nasazení technologie dlouhodobé akumulace v různých odvětvích a v řadě různých aplikací. Toto dokazuje flexibilitu a vysoký přínos technologie železných průtokových baterií,“ řekl Eric Dresselhuys, generální ředitel společnosti ESS.

„Přední energetické společnosti si vybírají naší technologii LDES, kterou lze bezpečně nasadit ve velkém měřítku pro akumulaci čisté energie pro různé případy použití. Tímto se v praxi výrazně urychluje přechod na čistou energii,“ dodal Dresselhuys.

Společnost ESS Tech byla založena v USA v roce 2011 a jejím posláním je  urychlit globální dekarbonizaci poskytováním bezpečného, udržitelného a dlouhodobého skladování energie, kdykoli a kdekoli je potřeba. Další informace o společnosti naleznete na adrese www.essinc.com.