Nová studie: Rozvoj OZE může přispět k rozvoji české ekonomiky a vytvořit až 30 000 pracovních míst
Podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) v České republice se může zvýšit lze zvýšit bez dodatečného zatížení veřejných zdrojů. Navíc to pomůže modernizaci energetického sektoru a podpoří ekonomiku, konkrétně desítkami tisíc pracovních míst. „Motorem tohoto rozvoje se v budoucnosti stane solární energetika,“ oznámila to včera ve své studii poradenská společnost Deloitte.
Nový pohled na klimatický plán
Studie společnosti Deloitte reaguje na požadavek Evropské unie, aby se podíl OZE v Česku do roku 2030 zvýšil na 23,8 procenta. Základní scénář Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP), který letos vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), přitom počítá jen s podílem 20,8 procenta. Avšak Evropská unie na jaře tento návrh NKEP zamítla s tím, že po Česku požaduje jeho úpravu do konce letošního roku.
Podle analytiků společnosti může Česko bez problémů zvládnout i nárůst obnovitelných zdrojů o tři procentní body. „Zvýšení cíle na 23,8 procenta může být z pohledu Česka ekonomicky výhodné a jednoduše dosažitelné. Klíčem je solární energetika,“ uvádí studie Deloitte, která považuje původní odhady MPO v oblasti výroby energie za „extrémně konzervativní“.
Studie porovnává NKEP s dvěma možnými scénáři navýšení podílu na 23,8 %. Takzvaný realistický scénář modeluje navýšení obnovitelných zdrojů energie zejména v elektroenergetice, druhý scénář, kogenerační, počítá s navýšením obnovitelných zdrojů energie v elektroenergetice a ve výrobě tepla.
Realistický scénář je modelován na cílový stav 9 GW výkonu solárních a 1,4 GW větrných elektráren v roce 2030. Kogenerační scénář počítá s 6,85 GW z fotovoltaiky a 1,4 GW z větru. V současnosti má Česko zhruba 2,2 GW ze solárních a 0,32 GW z větrných elektráren.
Boom OZE potáhne solární energetika
Podle studie společnosti Deloitte lze v Česku navýšit podíl OZE na spotřebě energie až na 23,8 procenta, aniž bychom museli na podporu zelené energetiky dát víc veřejných peněz. Nárůst v elektroenergetice je modelován při cílovém stavu v roce 2030 9 GW v solárních a 1,4 GW větrných elektráren. K podobnému závěru došla již v roce 2018 Komora obnovitelných zdrojů (KOZE). Podle KOZE by se do roku 2030 mohlo v Česku vyrábět z OZE až dvakrát víc elektřiny a třetina tepla.
„Dynamický rozvoj produkce fotovoltaických modulů a větrných turbín vedl ke zlevnění této technologie a do roku 2030 se očekává další pokles o 30 %. Výsledky německé soutěže o podporu formou aukcí dokonce ukazují, že za určitých podmínek mohou být zejména solární elektrárny v uvažovaném horizontu studie konkurenceschopné. Fotovoltaiku tak bude možné při vyšších cenách elektřiny považovat za tržně konkurenční, a tím i za nejvhodnější zdroj pro případné zvýšení podílu obnovitelných zdrojů,“ říká manažer v oblasti energetiky Deloitte a spoluautor studie Miroslav Lopour.
Ze studie také vyplývá, že umisťování fotovoltaik nemusí být výzvou ani z hlediska záboru zemědělské půdy. Uvedené hodnoty pro rozvoj fotovoltaiky jsou v obou scénářích zhruba desetinásobně až dvacetinásobně méně náročné na rozlohu zemědělské plochy než plány NKEP pro dopravu a sektor vytápění.
Pro rozvoj solární energetiky lze navíc vhodně využít brownfieldů a výsypek nebo půdy s nízkou bonitou. Fotovoltaické zdroje lze navíc budovat poměrně rychle, zejména v případě, že by ostatní zdroje nedokázaly cíle naplňovat.
V Česku se solární energetika v posledních 2 letech rozvíjí především na střechách. Do panelů investují nejčastěji majitelé obytných domů či malé firmy. Větší parky na brownfieldech nebo střechách průmyslových a skladových hal moc vidět není.
Je to proto, že podpora velkých solárních projektů dostala u nás stopku v roce 2011, hned po solární blamáži v důsledku fatální selhání „Fišerovy úřednické vlády“ v roce 2009, která včas neupravila tehdy platnou legislativu.
Od té doby u nás rozvoje solární energetiky více méně stagnuje. Loni se u nás instalovalo cca 12 MW nových fotovoltaických elektráren, což je ve srovnání s Rakouskem (cca 160 MW) zcela zanedbatelné množství.
„My jsme hodně podporovali solární parky, když byly drahé. Znamenalo to velké výdaje z veřejných rozpočtů, velké dopady na spotřebitele, ale výnosy šly přitom jen k soukromým vlastníkům. Teď, když je tento zdroj levný, s ním naopak bojujeme,“ shrnuje domácí paradox šéf české pobočky Deloitte Josef Kotrba.
Podle doporučení společnosti Deloitte by se o výstavbu nových zdrojů by se měli postarat soukromí investoři, ale stát by jim ale k tomu měl vytvořit podmínky. Další závěry studie poradenské společnosti Deloitte naleznete na tomto místě.