Nová řada panelů Longi Hi-MO 6 je jasnou odpovědí na vývoj trhu a nastavuje nové standardy v oblasti estetiky a účinnosti

Přední světový výrobce solárních zařízení LONGi Solar očekává v roce 2023 a v následujících letech průlomový růst FV trhu ve východní Evropě, který bude následovat po letech stagnace. Jeho nejnovější inovace panelů řady Hi-MO 6 přináší do klientům četné výhody.

Zdroj: LONGi Solar

Nový standard ve fotovoltaice

Od svého založení v roce 2000 se společnost LONGi Solar vyvinula v globálního lídra trhu v solárním průmyslu. Nejenže od roku 2020 zaujímá první místo v celosvětových dodávkách panelů, ale od roku 2021 také dvanáctkrát za sebou překonala světový rekord v účinnosti konverze fotovoltaických článků. Nyní společnost stanovila nový standard ve fotovoltaickém průmyslu díky své jedinečné struktuře článků HPBC (Hybrid Passivated Back Contact) s vysokou účinností v nejnovější řadě panelů Hi-MO 6.

Adrian Kočan, obchodní ředitel segmenu DG pro východní Evropu ve společnosti LONGi věří, že díky zvýšenému výkonu panelů řady Hi-MO 6  budou přínosem pro klienty v region východní Evropy. „Společnost LONGi se vždy řídila první zásadou, kterou je zvyšování účinnosti výroby elektrické energie. Nová technologie HPBC je po éře PERC převratnou technologií článků. Dosahujeme maximální účinnosti článku přes 25 procent a maximální účinnosti 22,8 procenta v sériové výrobě. Panel dosahuje vynikajících výsledků ve všech parametrech: lepší teplotní koeficient, lepší absorpce světla, lepší chování při nízkém osvětlení, lepší dlouhodobá výroba energie,“ říká Kočan.

Vysoká odolnost panelů Hi-MO proti extrémním teplotám

V této řadě Hi-MO6 se objeví čtyři typy panelů: Explorer, Scientist, Guardian a Artist. Zatímco první dva jsou již na trhu k dispozici, další dva budou následovat později v roce 2023. Stejně jako ostatní panely LONGi se jedná o články o průměru 182 mm. „Tím, že vždy pracujeme s rozměry 182 mm, udržujeme stabilitu našeho dodavatelského řetězce. Jedná se například o jednotný formát rámu a skla,“ dodává Kočan.

Explorer je základní verzí řady s účinností článků HPBC přesahující 25 % a účinností panelů ve výši 22,3 %. Scientist je varianta Pro a má účinnost článků HPBC 25,3 procenta a účinnost panelů ve výši 22,8 procenta. Kromě toho je Hi-MO6 mimořádně odolný vůči extrémním teplotám.

„Provedli jsme testy, které simulovaly podmínky v různých oblastech,“ konstatuje Kočan. „Ukázalo se, že Hi-Mo 6 funguje lépe ve velmi horkých i velmi chladných podmínkách než tradiční moduly PERC. Teplotní koeficient byl -0,29 % u Hi-MO oproti -0,34 % u PERC.“

“Majitelé domů a investoři budou profitovat z vyšších výnosů a lepších záruk společnosti LONGi”, říká Kočan. „Standardní záruka na výrobek bude 15-25 let s vynikající zárukou na lineární výkon.“

Panely řady Hi-MO 6 navíc přicházeké s úžasnou estetikou přizpůsobenou potřebám trhu distribuované fotovoltaiky. „Řada panelů Hi-MO 6 je jasnou odpovědí na požadavky trhu distributorů – nejen z hlediska výkonu, ale také z hlediska estetiky. Základním rysem panelů je bezmřížkový design na přední straně. Zjednodušuje vzhled článků a panelů a nově definuje jejich estetiku. Mají prostě krásný vzhled,“ komentuje Kočan.

Společnost LONGi očekává 30% podíl na trhu ve východní Evropě a nebývalý růst trhu

Po letech stagnace ve východoevropském solárním průmyslu a v segmentu distribuované fotovoltaiky, která byla způsobena nízkými cenami energie a vysokými státními dotacemi především na podporu velkých solárních elektráren, vidí nyní Kočan změnu paradigmatu.

„Fotovoltaika byla považována za velmi nestabilní odvětví a zdroj energie. Největší mezeru jsme mohli vidět v segmentu domácností s nízkou motivací dlouhodobě investovat peníze. Nyní se solární energie stala velmi konkurenceschopnou – a to i bez podpory na bázi pevných výkupních cen (FIT) nebo dotací v segmentu distribuované výroby. Je to způsobeno novou realitou, která zasáhla trhy, a rozvinutým evropským energetickým trhem s vysokými cenami elektřiny – také ve východní Evropě. V současné době je ve východní Evropě stále pouze jeden trh s více než jedním GW instalovaného ročního výkonu v segmentu rezidenční a komerční a průmyslové energetiky – a tím je Polsko. Pevně věřím, že velmi brzy budou následovat Česko a Slovensko, jenž také dosáhnou více než jednoho GW v segmentu DG,“ komentuje Kočan.

Současný podíl společnosti LONGi na trhu ve východní Evropě činí přibližně 25 % a očekává se, že v roce 2023 vzroste na více než 30 %.

Boom solární energetiky v Evropě pokračuje

Podle studie Evropské solární asociace SolarPower Europe vzrostl podíl solární energie v Evropě v roce 2022 téměř o 50 %. V roce 2022 bylo v EU instalováno rekordních 41,4 GW nových solárních elektráren, což by stačilo na napájení 12,4 milionu domácností. To je 47procentní nárůst oproti 28,1 GW instalovaným v roce 2021.

Adrian Kočan toto komentuje takto: „Celosvětově je vývoj v oblasti solární energetiky impozantní. V roce 2022 jsme byli svědky prvních fotovoltaických instalací o výkonu 1 Terrawattu. Během následujících tří let průmysl tuto kapacitu více než zdvojnásobí, a tím urychlí tolik potřebnou energetickou transformaci.“

Jako největší výrobce monokrystalických křemíkových destiček a solárních panelů dodala společnost LONGi v roce 2022 celosvětově přibližně 45 GW solárních modulů s pozitivním výhledem do dalších let. „Očekávám, že od roku 2026 bude Evropa vykazovat nárůst instalovaného výkonu o více než 100 GW. Fotovoltaika se stane jedním z nejsilnějších odvětví v Evropě. A to je vzhledem k ambiciózním energetickým cílům na úrovni EU zapotřebí,“ říká Kočan.

Adrian Kočan dne 28. března 2023 na eventu  „Smart Energy Forum in Slovakia „ představil ve své prezentaci hlavní trendy vývoje fotovoltaických panelů do roku 2025. Celá prezentace je ke stažení na tomto odkazu.