Nová požární norma pro fotovoltaické systémy

Od 1. června 2024 vstoupila v platnost nová česká norma ČSN P 73 0847 s názvem „Požární bezpečnost staveb – fotovoltaické (PV) systémy“. Co je obsahem normy a jak se dotýká stávajících fotovoltaických instalací se dozvíte v tomto článku.

Zdroj. Hasičský záchranný sbor ČR

Co je cílem nové požární normy?

Nová norma o požární bezpečnosti FV staveb se zaměřuje na požární bezpečnost při instalaci fotovoltaických systémů (FVS) na budovách i na volném prostranství. Specifikuje dosud komplexně neřešené požadavky na požární bezpečnost při instalaci FVS v České republice. Norma popisuje základní části FVS, určuje podmínky pro jejich instalaci z hlediska umístění, materiálového provedení, a vzdálenosti mezi PV poli.

Jejím cílem je zajistit bezpečnost při výrobě nebo získávání elektrické energie z fotovoltaických systémů. Pro zásah jednotek požární ochrany jsou stanoveny požadavky pro přístup hasičů k PV systémům a podmínky pro vypínání PV systémů při požáru, včetně bezpečnostního značení a označování zařízení a budov. Norma také zohledňuje třídu reakce na oheň materiálů použitých na střechách, stěnách a konstrukcích budov, kde jsou PV systémy instalovány.

Jedná se o normu předběžnou, to znamená, že je určena k ověření v praxi a v průběhu její implementace se mohou vznášet připomínky, které se po posouzení zapracují. Před vydáním této normy měli projekční kanceláře k dispozici Zásady protipožárního zabezpečení střešních instalací FVE a opatření požární prevence, které se používaly spíše jako metodické doporučení, zároveň se postupovalo podle norem pro navrhování požární bezpečnosti staveb řady ČSN 73 08xx. Nově jsou velmi detailně pojaty i instalace na volném prostranství.

Obsah požární normy o bezpečnosti FV staveb

Hlavní body, které norma řeší, jsou následující:

1. Umístění a instalace PV systémů:

– Norma specifikuje podmínky pro umístění PV systémů na střechách, stěnách budov a volném prostranství. To zahrnuje ukotvení, odstupy od hořlavých materiálů a ochranu proti úderu blesku
– Určuje minimální vzdálenost mezi PV panely a okraji střechy nebo stěny, umístění střídačů.
– Stanovuje požadavky na konstrukci nosných prvků a jejich odolnost proti ohni.

2.Specifické požadavky na materiály:

– Stanovuje přesnější požadavky na materiály použité pro FV moduly a jejich konstrukci. Tedy i materiály pro moduly, rámy, sklo a další součásti.
– Požadavky na kabely, kabelové trasy a kabelové žlaby, včetně správné izolace, průřezů a umístění.

3. Přístup hasičů:

– Definuje požadavky na přístup hasičů k PV systémům, tj. parametry komunikací a uliček pro přístup hasící techniky.
– Zohledňuje možnost vypnutí PV systému v případě požáru.

4. Bezpečnostní značení a označování:

-Popisuje, jak označit PV systémy a zařízení na budovách.
-Určuje, jakým způsobem by měly být označeny prostory s instalovanými FVS a kabelové trasy. To pomáhá zlepšit identifikaci a bezpečnost.

5.Reakce na oheň materiálů:

-Zohledňuje třídu reakce na oheň materiálů použitých na střechách a stěnách, kde jsou FVS instalovány.

Dopad nové požární normy na stávající FV systémy

Tato nová norma může mít vliv i na stávající instalace FVS. Zde jsou některé body, které je třeba zvážit:

1.Revize stávajících instalací: Je vhodné prověřit stávající FVS a zkontrolovat, zda splňují nové požadavky. To zahrnuje zejména matriály, ukotvení, kabelové trasy a značení.

2. Bezpečnostní opatření: Při úpravách nebo rozšíření stávajících FVS je důležité dodržovat nové požadavky na bezpečnost. To může zahrnovat odstupy od hořlavých materiálů a ochranu proti úderu blesku.

3. Změny v dokumentaci: Aktualizace dokumentace o FVS, aby odrážela nové normy. To zahrnuje technické výkresy, schémata a značení na místě.

Autor: Blog společnosti Greenbuddies