Nová ministryně: Do 4 let postavíme nejméně 100 000 solárních elektráren na střechách v Česku

„Fotovoltaika do budoucna nesmí být jen výsadou bohatých,“ oznámila při svém jmenování do funkce nová ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). „Do roku 2025 chceme postavit více než sto tisíc solárních elektráren na střechách“.

Zdroj: KDU-ČSL

Fotovoltaika jako priorita

Po oficiálním jmenování vlády, které proběhlo 17. prosince 2021 v Lánech, uvedl minulé pondělí premiér Petr Fiala do úřadu Ministerstva životního prostředí Annu Hubáčkovou za KDU-ČSL. Mezi hlavní dlouhodobé cíle nové ministryně patří ochrana pitné vody a úzká spolupráce s rezortem zemědělství, který povede její stranický kolega Zdeněk Nekula.

Velkou část agendy nové ministryně pak bude tvořit především strategické záležitosti, které s sebou přináší nastávající předsednictví České republiky v Radě EU a nyní často diskutovaná dohoda Green Deal neboli boj s klimatickými změnami jako je sucho, povodně, tornáda nebo eroze.

Další prioritou nové ministryně resortu životního prostředí je rozvoj střešní fotovoltaiky. „Výzvou je podle nás instalace fotovoltaických panelů na střechy rodinných domů a veřejných institucí. Fotovoltaika do budoucna nesmí být jen výsadou bohatých,“ zdůrazňuje Hubáčková.

Podle Hubáčkové nejen veřejné instituce či firmy, ale hlavně domácnosti mají mít možnost budovat si vlastní energetické zdroje. „Co se týká obnovitelných zdrojů, počítáme s jejich velkým nárůstem. Máme na to připravené i programy,“ prohlásila v rozhovoru pro České rozhlas (ČRo).

„A především domácnosti by už neměly být závislé jen na svých dodavatelích energií a spolu s tím i na stále rostoucích cenách. Máme v koaličním programu, že do čtyř let bude takto využito alespoň sto tisíc střech a já udělám maximum, abychom toho dosáhli,“ uvedla k energetice ministryně Hubáčková.

Důraz na rozvoj jaderné energetiky

Po vyhodnocení a mnoha debatách s odborníky pro nás jádro zůstává hlavním zdrojem v českém jaderném mixu, soudí Hubáčková.

„Jsem si vědoma toho, že má svá negativa typu, kam dáme jaderný odpad, ale jádro pro nás určitě zůstává zatím nezastupitelné. Proto bych ho chtěla obhajovat jako udržitelný zdroj,“ komentovala Hubáčková svůj pohled na jadernou energetiku v rozhovoru pro České rozhlas (ČRo).

Kromě jádra je však nutné hledat zdroje jinde a technologie se ve světě už vyvíjí. „Musíme sledovat trendy a podpořit inovativní technologie tak, aby byly co nejdříve vyzkoušeny. Může to být vodík, mohou to ale být i jiné, o kterých teď třeba ještě nevíme. Určitou dobu to bude ten plyn. A teď je otázka v jaké formě,“ uvedla Hubáčková.

Ministryně Hubáčková by ráda také co nejdříve omezila a posléze i zastavila těžbu uhlí a jeho využívání. „Za úspěch by považovala, kdyby se tak stalo do roku 2030 a současně s tím chce zavést do praxe častější využívání čistších zdrojů energie,

Kdo je Anna Hubáčková?

Anna Hubáčková získala titul inženýr na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně, posléze ještě úspěšně absolvovala bakalářský obor místní správa na Právnické fakultě Masarykovy univerzity.

Po studiích pracovala dlouhé roky v oblasti ochrany životního prostředí. V roce 2014 se stala starostkou obce Ratíškovice a od dva roky později uspěla i v senátních volbách. V horní komoře Parlamentu ČR je místopředsedkyní Ústavně-právního výboru, 2. místopředsedkyní senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí, členkou Stálé komise Senátu VODA – SUCHO a předsedkyní Stálé komise pro práci Kanceláře Senátu PČR.