Northvolt postaví v Polsku největší evropskou továrnu na stacionární systémy akumulace

Švédský startup Northvolt bude investovat 200 milionů dolarů (4,5 miliardy Kč) do výstavby nové továrny na výrobu systémů skladování energie (SSE). Projekt se bude realizovat na zelné louce ve městě Gdaňsk na severu Polska.

Zdroj: Northvolt

Zdroj: Northvolt

Začátek výroby v roce 2022

Švédská společnost Northvolt, založená Petrem Carlossenm, bývalým ředitelem společnosti Tesla, má ambice stát se největším evropským výrobcem baterií. V současnosti již Northvolt staví dvě obří továrny na výrobu bateriových článků ve Švédsku a Německu.

Další třetí továrna společnosti Northvolt, zaměřená na výrobu stacionárních SSE, vyroste v Polsku ve městě Gdaňsk . Jeho výstavba má stát 200 milionů dolarů. Továrna v Polsku vyroste na ploše o rozloze 50 000 a její spuštění je plánováno na rok 2022. Cílem společnosti je dosáhnout roční výroby Li-Ion SEE o kapacitě 5 GWh a později výrobu rozšířit až na 12 GWh.

Švédská společnost Northvolt v současné době zaměstnává 1 000 lidí. Ambicí společnosti je vybudovat do roku 2030 výrobní kapacitu ve výši 150 GWh baterií ročně. V letošním roce má být zahájena výroba bateriových článků a baterií s celkovou kapacitou 40 GWh ročně ve švédské továrně ve Skellefteå.

Rozšíření výroby v Polsku

Společnost Northvolt je od roku 2019 přítomna v polském Gdaňsku, kde menší závod, v němž se montují bateriové moduly. Nová továrna v Polsku na výrobu SSE umožní švédské společnosti plnit budoucí, ale i již uzavřené smlouvy. V souvislosti s realizací výstavby firma očekává, že zde vznikne až 500 nových pracovních míst.

„Zabezpečení výroby bateriových článků v Evropě je zásadní pro budoucnost této branže. Stejně důležité je také vybudování průmyslové kapacity pro integraci článků do skutečných bateriových řešení. A právě toto bude nová továrna v Gdaňsku zajišťovat – vyspělé udržitelné akumulační systémy, které budou podporovat transformaci evropského energetického systému a jeho průmyslu,“ komentuje Peter Carlsson, zakladatel a CEO společnosti Northvolt.

První dodávky bateriových systémů

Nová investice společnosti Northvolt umožní firmě navýšit výrobní kapacity v oblasti bateriových modulů a systémů, o které je rostoucí zájem. Již v minulém roce Northvolt uzavřel smlouvy na dodávku SSE pro síťové a průmyslové aplikace.

V roce 2020 Northvolt uvedla na trh Li-Ion ESS pod značkou Voltrack o výkonu 220 kW a kapacitě 320 kWh. Jednotlivé jednotky Voltrack lze kombinovat a dosáhnout maximální kapacity ve výši 1 225 kWh. Zařízení má obsahovat zabudovaný střídač.

Za certifikaci a distribuci řady produktů Voltrack je zodpovědná švédská energetická společnost Vattenfall. Záměrem Vattenfallu je toto řešení nabízet jako službu na bázi „power-as-a-service“. Jedná se pronájem zařízení zákazníkům, kteří potřebují zálohu nebo napájení v místech, kde neexistuje nebo není nedostatečný přístup k elektřině z elektrické sítě.

Společnost Northvolt již dokončila první komerční implementaci svých zařízení na skladování energie. Voltrack najde uplatnění v řadě aplikací, jako jsou mikrogridy, stabilizace distribučních sítí, energetických sítí, podporu nabíječek elektromobilů i poskytování síťových služeb. První ESS pod značkou Voltrack byl uveden do provozu na konci roku 2020 jako součást nabíjecí stanice elektromobilů ve švédském městě Västerås.