Northvolt postaví třetí gigatovárnu na baterie v Evropě

Švédský výrobce baterií Northvolt oznámil, že hodlá vybudovat třetí gigatovárnu v Evropě na výrobu baterií. Nová gigatovárna Northvolt Drei má vzniknout ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko  na severu Německa. Cílem společnosti je zde zahájit výrobu v roce 2025.

Zdroj: Northvolt

Výroba i recyklace

Nová Gigafactory na baterie má vzniknout poblíž města Heide na severu Německa. Výrobní kapacita nového závodu má činit 60 GWh akumulátorových článků. V rámci projektu vznikne více než 3 000 nových pracovních míst.

Součástí nové evropské gigatovárny bude také recyklace baterií. Tam se budou zpracovávat jak odpady a vedlejší produkty z výroby, tak i staré a vysloužilé baterie. Northvolt počítá s tím, že v roce 2030 má až polovina výrobních surovin pocházet z recyklace.

„Jsme nadšeni, že můžeme oznámit zahájení výstavby nové gigatovárny Northvolt Drei. Jedná se o projekt, který velmi dobře zapadá do slibně vypadajícího budoucího uskupení naší společnosti zaměřené na výrobu „zelených baterií“. Nový továrna  v severním Německu tak podpoří transformaci Evropy k udržitelnosti, v níž Německo hraje klíčovou roli,“ uvedl Peter Carlsson, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Northvolt.

Udržitelná výroba

Jedním z důvodů, proč třetí gigatovárna na baterie společnosti Northvolt vyroste právě na severu Německa, je i přebytek elektřiny z obnovitelných zdrojů- V tomto regionu se nachází nejčistší energetická síť v Německu, která se vyznačuje přebytkem elektřiny vyrobené z větrných elektráren na pevnině a na moři a je posílena čistou energií dodávanou prostřednictvím propojení sítí s Dánskem a Norskem.

„Záleží nám na způsobu výroby bateriového článku. Pokud při výrobě používáte uhlí, pak do baterie vkládáte poměrně velké množství CO2. Avšak pokud používáme čistou energii, můžeme vytvořit velmi udržitelný produkt. Naší filozofií je, že nová energeticky náročná odvětví, jako je výroba baterií, by měla vznikat ve skutečné geografické blízkosti míst, kde se čistá energie vyrábí,“ říká Peter Carlsson.

Vyrobené lithium-iontové baterie mají být určeny především pro evropský trh. Realizace nové továrny umožní společnosti Northvolt navýšit celkovou výrobní kapacitu na více jak 170 GWh ročně.

Kromě Německa má v současnosti Nortvolt další 2 gigatovárny na bateriové články ve Švédsku a malou továrnu v Polsku, kde se mají kompletovat bateriové systémy.