Nikola Motor hodlá příští rok začít výrobu revoluční baterie s dvojnásobnou hustotou energie

Zdvojnásobení kapacity u Li-Ion baterií při zachování velikosti a hmotnosti. A také vyšší úroveň bezpečnosti oproti tradičním Li-Ion bateriím. To jsou hlavní přednosti nové baterie, kterou hodlá na trh uvést již příští rok startup Nikola Motor, který sídlí v Arizoně ve Spojených státech amerických.

Nikola Motor


Nová „tajemná“ technologie

Pokud Nikola Motor skutečně světu představí ve druhé polovině roku 2020 nové baterie (zatím se společnost omezila na nejasnou tiskovou zprávu), pak takový průlom na poli baterií nelze označit jinak, než za revoluční. 

Nicméně, společnost je zatím ve svých vyjádřeních velmi tajemná s tím, že nehodlá vysvětlit, v čem tkví tak zásadní změny oproti současným Li-Ion bateriím. Podle dalších informací, které uvádí firma ve svém tiskovém  prohlášení, půjde o dosažení energetické hustoty u nových baterií až 1 100 Wh/kg na úrovni materiálové a 500 Wh/kg v případě sériově vyráběných článků včetně všech bateriových součástí. 

Tesla a další výrobci elektromobilů v současnosti používají Li-Ion baterie které dosahují  v nejlepších případech energetickou hustotu kolem 250 Wh/kg, takže by šlo opravdu o zdvojnásobení kapacity a dojezdu. Vedle toho mají být nové baterie o 50 % levnější na výrobu a konkrétně o 40 % lehčí než srovnatelné lithium-iontové baterie.

Dočkáme se bateriové revoluce?

V současnosti je Nikola Motors známá tím, že vyvíjí vodíkem poháněné kamiony. Nově však společnost slibuje, že své portfolio kamionů bude napájet i tradičními bateriemi. 

Elektrické bateriové kamiony Nikola Two a Nikola Tre by mohly mít  dojezd přes magických 1 000 km. Nový průlom na poli baterií u Nikola Motor je dle vyjádření společnosti postavený na tom, že tento startup již získal prvotřídní tým techniků na baterie. Jejich jména však firma zatím nehodlá zveřejnit.

“Pracujeme na největším průlomu ve světě baterii,” říká Trevor Milton, CEO společnosti Nikola Motor. “Nejedná se o malé vylepšení; hodláme zvýšit kapacitu baterie mobilních telefonů na dvojnásobek a také zvýšit dojezd elektromobilů na dvojnásobnou vzdálenost“.

Novou technologii s revolučními bateriemi a jejich nabíjení/vybíjení prý firma předvede naživo před publikem na akci Nikola World, která proběhne na podzim roku 2020.