Aktuálně: Poslanci schválili zvýšení solární daně a nižší IRR pro kontrolu překompenzace FVE z minulosti

Navzdory silnému lobbingu se dnes solárníkům nepodařilo ve sněmovně ve třetím čtení novely zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE) změnit nastavení IRR pro překompenzaci podpory fotovoltaickým elektrárnám (FVE) z minulosti.  Navíc, v rámci pozměňovacích návrhů poslanci schválili navýšení solární daně pro FVE z let 2009-2010. NZPOZE míří nyní do Senátu.

Zdroj: Amper Meteo


Napravení chyb z minulosti

Podle ministra průmyslu Havlíčka NZPOZE řeší tolik diskutovanou transformaci českého teplárenství a umožní udělat jednou provždy a definitivně tlustou čáru za nešťastně zvoleným systémem podpory FVE vybudovaných v letech 2009 až 2010.

„Tehdejší Poslanecká sněmovna v roce 2010 nezvládla finále návrhu podpory fotovoltaiku, což nás ve finále bude stát 572 miliard Kč do roku 2030,“ řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ve svém projevu dnes ve sněmovně.

„Poslanci mají po více než 10 letech historickou možnost napravit špatné rozhodnutí sněmovny, které nás bude stát nejen stovky miliard navíc, ale které současně vytvořilo vůči tolik potřebným obnovitelným zdrojům zbytečnou averzi,“ dodal Havlíček.

Původní IRR a navýšení solárního odvodu

Během několika hodinové diskuze a následujícího hlasování se solárníkům nepodařilo prosadit své návrhy za zvýšení či sjednocení IRR pro překompenzaci podpory pro FVE.

Neprošel žádný z pozměňovací návrhů, takže byl schválen původní vládní návrh z dílny MPO, který stanoví limity přiměřenosti podpory (IRR) následovně:
– FVE 6,3% 
– VTE 7%
– MVE 7%
– Biomasa 9,5%
– Bioplyn 10,6%.

Sněmovna tak v podstatě schválila původní vládní návrh NZPOZE beze změny. Neuspěly jiné návrhy, které chtěly IRR sjednotit či nastavit jinak. Se zvýšením solárního odvodu uspěl sociální demokrat Petr Dolínek.

FVE z roku 2009 dosud odvodu nepodléhaly, nově na ně dopadne odvod u výkupní ceny ve výši deseti procent a u zeleného bonusu ve výši 11 procent. FVE uvedeným do provozu v roce 2010 pak vzrostou odvody na 20 a 21 procent. Současně s tím by měla klesnout podpora fotovoltaik prostřednictvím jejich výnosnosti, takzvaného vnitřního výnosového procenta (IRR).

Černý Petr pro fotovoltaiku

Poslanci Petr Třešňák (Pirátská strana) a Marian Jurečka neprosadili dnes mimo jiné ve třetím čtení NZPOZE pozměňovací návrh na podporou rozvoje agrovoltaiky, ani návrh na zahrnutí nových FVE do aukcí.

Sněmovna dnes (překvapivě) neschválila navýšení podílu biosložky v benzinu v rámci NZPOZE. Naproti tomu přes nesouhlas ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) schválila osvobození elektřiny v dopravě od poplatku na obnovitelné zdroje.

Z dosažených výsledků je zjevné, že Černého Petra si z dnešního projednávání NZPOZE odnášejí zejména provozovatelé FVE z minulosti. Nejenže mají nejnižší povolenou míru zisku (IRR) za celou dobu životnosti projektu, ale navíc jsou povinni platit zvýšenou či nově uvalenou solární daň.

Bouřlivé jednání v Senátu

Tažení politiků proti solární energetice v České republice dnes dosáhlo nové „mety“. Toto řešení je krajně nevýhodné pro stát, který v případě schválení NZPOZE může čelit vlně solárních arbitráží.

Po dnešním schválení ve třetím čtení ve Sněmovně se NZPOZE  přesouvá do Senátu, kde lze očekávat kolem předlohy bouřlivou diskusi, včetně možnosti jejího zamítnutí. V takovém případě by o jejím „konečném osudu“ těsně před parlamentními volbami znovu jednali na přelomu srpna a září poslanci.