Německý test: oboustranné panely BAUER Solar mají o 10 % vyšší účinnost

Výsledky testování v reálných podmínkách potvrdily vyšší účinnost N-typových bifaciálních panelů BAUER až o deset procent. V kombinaci s nejvyššími bezpečnostními požadavky a certifikaci pro požární třídu A jde o bezkonkurenční řešení pro instalace všech velikostí.

 

 Srovnání účinnosti monofaciálních a bifaciálních modulů při testování. Zdroj: BAUER Solar

Stejné místo, počasí i sklon bifaciálních a monofaciálních panelů na střeše průmyslové haly v německém Rheinhessenu. Tímto netradičním způsobem testoval BAUER Solar výkon dvou druhů modulů v průběhu čtyř měsíců – od ledna do dubna 2024.

A výsledky ohromily. Bifaciální half-cut článková technologie panelů BAUER na přelomu zimy a prvních jarních měsíců poskytla o 10 procent vyšší účinnost ve srovnání s monofaciálními články.

Proč volit bifaciální panely

Na výhody bifaciálních panelů N-typu je možné nahlížet z různých úhlů pohledu, společným jmenovatelem je jednoznačně vyšší účinnost. Technologie je vyvinuta tak, že má schopnost absorbovat sluneční paprsky z obou stran panelu.

Díky tomu mohou fotovoltaické moduly využít nejen přímé sluneční záření, ale i světlo odražené od povrchu pod panelem, například ze země, střechy nebo od speciálních reflexních povrchů k tomu určených. To vše vede k vyšší produkci energie oproti monofaciálním panelům, které absorbují sluneční svit pouze z jedné strany.

Německý test ukázal, že lepší vlastnosti při výrobě energie vykazují bifaciální panely i při horším počasí nebo specifických světelných podmínkách – typicky v prvních jarních měsících nebo ráno a večer. V tuto dobu totiž sluneční paprsky dopadají na panel pod velmi ostrým úhlem a efektivní množství energie, které panel zachytí, je nižší. Pro majitele je to samozřejmě bonus, který vede k rychlejší návratnosti počáteční investice,” komentoval výsledky testu Radek Orság, ředitel distribuční společnosti SOLSOL, která tyto panely nabízí.

Pohled na dvě testované FVE na průmyslové hale v německém Rheinhessenu. Zdroj: BAUER Solar 

Německá kvalita od BAUER Solar

Konkurence mezi výrobci bifaciálních panelů je velká, technologie BAUER Solar mezi nimi ale vynikají řadou vlastností. Pro své rezidenční i komerční panely totiž Bauer Solar používá výhradně dvojitou robustní konstrukci glass-glass, která umí prodloužit životnost solárních článků. Ty pak lépe odolávají náročným povětrnostním podmínkám, vlhkosti nebo mechanickému namáhání.

BAUER si je svými produkty jistý, a proto na své moduly poskytuje až 30letou záruku. Po tuto dobu garantuje i jeho výkon.

Nabídka panelů BAUER v portfoliu SOLSOL je zde.