Německý paradox: Rekordní boom i počet insolvencí fotovoltaických společností

Podle expertů se má v Německu letos instalovat rekordní objem až 18 GW nových fotovoltaických elektráren. Navzdory tomuto vývoji ale v Německu přibývá počet fotovoltaických firem, které letos míří do insolvence.

Zdroj: SolarMax

Rekordní instalovaný výkon

Podle aktuální predikce Německého svazu energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) se letos dostane celkový instalovaný výkon ve fotovoltaice k hranici 100 GW. Jen v roce 2024 má přibýt rekordních 18 GW nových fotovoltaik.

Díky rozvoji solárních elektráren roste i podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Německu, který za prvních 11 měsíců letošního roku dosáhl 60 %. Samotné solární elektrárny mají prozatím na letošní výrobě elektřiny v Německu zhruba 16% podíl.

Solární elektrárny jsou považovány za jednu z klíčových technologií, která má Německu pomoci k naplnění cíle pro podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na hrubé spotřebě elektřiny ve výši 80 % do roku 2030. Do roku 2030 má Německo za cíl instalovat až 220 GW ve fotovoltaice.

Rostoucí počet insolvencí

Boom fotovoltaiky  v Německu ale letos nečekaně přináší nový fenomén- rostoucí počet firem ze sektoru hlásí finanční problémy a míří insolvence. Během letošního roku insolvenci oznámilo nejméně 10 instalačních fotovoltaických firem, které v důsledku snížené poptávky v rezidenčním sektoru buď ukončilo činnost či skončilo v insolvenci.

Minulý týden oznámil insolvenci i německý výrobce střídačů SolarMax. Tato společnost je v Česku poměrně dobře známá z doby první vlny fotovoltaického boomu v letech 2009-2010, kdy se její střídače na místním trhu hojně prodávaly.

Původně švýcarský výrobce SolarMax získal nového vlastníka z Německa v roce 2014, který zde později výrobu přesunul. V současnosti je kvůli insolvenci ohroženo ztrátou zaměstnání více než 30 zaměstnanců firmy, která nyní pokračuje v činnosti v režimu ochrany před úpadkem

„Vzhledem k extrémnímu propadu cen produktů na trhu, který byl způsoben dumpingovými cenami čínských výrobců, musela společnost SolarMax nabízet své zboží pod nákupní cenou,“ vysvětlil pozadí  potíží společnosti její insolvenční správce.

Cílem insolvenčního správce je dále udržet chod společnosti SolarMax a najít jí nového vlastníka. V současné době již probíhají jednání s několika partnery, kteří mají zájem o převzetí a pokračování výroby ve společnosti SolarMax.