Testy domácích akumulátorů: Jak dopadlo hodnocení nezávislého institutu HTW v Berlíně?

Při ročních srovnávacích testech akumulátorů prováděných Vysokou školou technickou a ekonomickou (HTW) v Berlíně dosáhla společnost Fronius opětovně nejlepších umístění. Střídač Primo GEN24 6.0. Plus získal 1. místo v referenčním případě 5 kWp a střídač Symo GEN24 10.0 Plus obsadil 2. místo v referenčním případě 10 kWp. Kromě toho společnost Fronius jako jediný výrobce střídačů dosáhla u obou výrobků energetické třídy A.

Zdroj: Fronius

Nezávislá studie

Srovnávací testy akumulátorů vysoké školy HTW Berlín jsou studií, v rámci které nezávislé instituty každoročně provádějí celoplošné porovnání fotovoltaických (FV) akumulátorových systémů určených pro domácnosti. V letošním roce se utkalo 20 akumulátorových systémů, ohodnocených indexem SPI (System Performance Index), od 15 výrobců.

„Z opětovného vynikajícího výsledku ve srovnávacích testech akumulátorů máme velkou radost. Toto nezávislé hodnocení poskytuje instalačním firmám a koncovým zákazníkům dobrý zdroj informací o energeticky efektivních řešeních pro ukládání energie. Nám pak ukazuje, že neustálá optimalizace výrobků přináší ovoce a utvrzuje nás v tom, abychom v této cestě pokračovali,“ říká Martin Hackl, Global Director obchodní jednotky Solar Energy, Fronius International GmbH. „Vysoká účinnost systému znamená menší energetické ztráty a ty zase vedou k vyšším výnosům a k rychlejší amortizaci systému,“ vysvětluje dál Martin Hackl.

Nejvyššího indexu SPI v referenčním případě 5 kWp dosáhl střídač Primo GEN24 6.0 Plus společně s akumulátorem BYD Battery-Box Premium HVS 7.7. S indexem 92,2 % je tento hybridní střídač o celý procentní bod před druhým místem. V referenčním případě 10 kWp se střídač Symo GEN24 10.0 Plus s akumulátorem BYD Battery-Box Premium HVS 10.2 zlepšily v porovnání s loňským rokem dokonce o 0,6 % na hodnotu SPI 94,6 %.

„I přes první místo v loňském roce jsme si vzali možnosti optimalizace k srdci a hned jsme je začali realizovat. Opětovný špičkový výsledek a zlepšený výkon jsou toho důsledkem. Úspěch spočívá jednak ve vysoké účinnosti přeměny, která je možná díky použití karbidu křemíku (SiC), a jednak v dobré spolupráci se společností BYD,“ vysvětluje produktová manažerka Susanne Lampl.

Faktory úspěchu: Multi Flow Technology, karbid křemíku a silný partner

Faktor úspěchu Multi Flow Technology, tedy inteligentní management toků energie1, umožňuje nejen simultánní toky energie všemi směry, ale také stejnosměrné i střídavé připojení akumulátorového úložiště.

Základem je výkonová elektronika. Použitím výkonových polovodičů na bázi karbidu křemíku lze dosáhnout velmi vysoké účinnosti přeměny, a to i při nízkém vytížení několika set wattů. Tím se střídače Fronius trvale změnily.

Už více než čtyři roky tvoří společnost Fronius a čínský high-tech podnik BYD strategické partnerství. „Díky dobré spolupráci dokážeme rychle a efektivně reagovat na požadavky trhu a nabízet vysoce kvalitní kombinace řešení,“ shodují se Julia Chen, Global Director, BYD Battery-Box a Martin Hackl.

Všechny informace o srovnávacích testech akumulátorů najdete na adrese: https://pvspeicher.htw-berlin.de/speicher-inspektion-2021/