Německo: Poslední jaderná elektrárna se promění v největší bateriové úložiště v Evropě

Poslední blok německé jaderné elektrárny  Brokdorf  s výkonem 1410 MW dostal povolení k demontáži. Na jeho místě vyroste největší bateriové úložiště v Evropě o výkonu 800 MW a kapacitě 1600 MWh.

Zdroj: Wikipedia

Proměna poslední jaderné elektrárny

Společnost PreussenElektra, dceřiná společnost energetického koncernu E.ON, získala v polovině října povolení k demontáži posledního bloku jaderné elektrárny Brokdorf . O povolení k vyřazení z provozu a k demontáži požádala Společnost PreussenElektra již v prosinci 2017.

Elektrárna Brokdorf byla v Německu poslední, která toto povolení k demontáži získala. Proces demontáže jaderné elektrárny potrvá zhruba 10-15 let a vlastník plánuje místo dále využít pro stavbu obřího bateriového úložiště.

Jaderná elektrárna Brokdorf zahájila provoz v prosinci 1986. Původně měla vyrábět elektřinu do roku 2036, ovšem po německém odklonu od jaderné energetiky ji PreussenElektra odstavila 31. prosince 2021.

Stavba největšího úložiště v Evropě

Provozovatel jaderné elektrárny na severu Německu plánuje demontáž jaderného bloku stihnout do poloviny 30. let, což sama označuje za ambiciózní cíl vzhledem k tomu, že očekávaná doba demontáže jaderných bloků se pohybuje okolo 15 let.

Hlavním důvodem pro urychlenou demontáž je záměr v areálu elektrárny budovat největší bateriové úložiště v Evropě. Ve dvou etapách zde společnost PreussenElektra plánuje postavit velkokapacitní bateriové úložiště (BESS) o výkonu 800 MW a kapacitě 1600 MWh.

Lokalita je pro projekt BESS vhodná. Pro výstavbu nového BESS je nutné plocha o rozloze 12 hektarů, která může být zastavěna na místě bývalé elektrárny. Kromě toho je připojení do sítě stále k dispozici a mohlo by být využito pro projekt BESS, což by snížilo jeho investiční náklady.

Nový obří akumulátor společnosti PreussenElektra o výkonu 800 MW se stane největším zařízením svého druhu v Evropě. Mluvčí společnosti PreussenElektra uvedl, že projekt nového BESS má stát půl miliardy eur (cca 12,5 miliardy Kč), vznikne ve spolupráci s mateřskou společností E.ON zcela bez dotací.

„Chceme být hotovi do poloviny 30. let 20. století, abychom byli schopni dokončit největší bateriové úložiště v Evropě,“ uvedl generální ředitel společnosti PreussenElektra Guido Knott.