Německá fotovoltaika letos prudce roste, ale blíží se konec podpory

Celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren (FVE) v Německu letos dynamicky roste. Během první poloviny letošního roku byly uvedeny do provozu nové FVE o instalovaném výkonu 2 GW a celkový instalovaný výkon přesáhl 48 GW.

Applet Mont


Většina instalací mimo aukční režim podpory

V červnu se v Německu nově instalovalo 235 MW ve fotovoltaice. Největší část nového výkonu (203 MW) připadla na FVE o výkonu do 750 kWp, které nepodléhají povinnosti aukčního režimu. Necelých 31 MW nových FVE připadlo na elektrárny o výkonu nad 750 kWp, které získaly podporu v aukcích, zbylá část připadla na menší FVE.

Podle údajů německého síťového regulátora vzrostl celkový instalovaný výkon solárních elektráren v zemi ke konci června na 47 949 MW. Největší část nového instalovaného (550 MW)  byla připojena k síti během ledna, kdy končila zvýhodněná podpora ve formě pevných výkupních cen, které od února poklesly.

V následujících měsících prvního pololetí 2019 hodnota nově instalovaného výkonu postupně klesala, přičemž v květnu i červnu se pohybovala na úrovni 230 MW.

Konec podpory na dohled?

Kvůli prudkému růstu fotovoltaiky v letošním roce se naší sousedé pomalu blíží k magické metě ve výši 52 GW instalovaného výkonu. Po jejímž dosažení na základě v současnosti platného zákona o podpoře OZE již nebudou podporovány další nové střešní FVE.

V souvislosti s prohlášením německé kancléřky Angely Merkelová z minulého týdne však Německo hodlá posílit svoji klimatickou politiku. V této souvislosti nelze vyloučit zrušení platného stropu  pro podporu pro nové FVE po dosažení 52 GW instalovaného výkonu.

Navzdory růstu instalovaného výkonu výroba elektřiny ze Slunce v Německu letos zatím stagnuje. Podle statistiky  Fraunhoferova institutu  pro solární energii  v období mezi letošním lednem až červencem německé solární elektrárny dodaly 30,5 TWh, stejně jako loni.