Největší světový výrobce panelů letos očekává rekordní výrobu, koronaviru navzdory

Největší světový výrobce solárních panelů, čínská společnost Jinko Solar, minulý týden oznámila, že v roce 2019 navýšila dodávky panelů na 14,3 GW, což představuje o 20 % oproti roku 2018. Ve svém aktuálním výhledu pro rok 2020 společnost potvrdila další růst výroby a dodávek solárních panelů, navzdory problémům s výrobou na počátku letošního roku kvůli koronaviru.

Zdroj: JinkoSolar

Zdroj: JinkoSolar

Růst objemu prodeje

 

Jinko Solar neočekává žádný pokles výroby solárních panelů v roce 2020 kvůli problémům s koronavirem, které firmu donutily omezit produkci v lednu a únoru letošního roku. Naopak, vedení společnosti letos očekává až o 25 % vyšší objem výroby na oproti roku 2019 ve svém nedávno prezentovaném výhledu na rok 2020.

 

V roce 2019 Jinko Solar utržila 4,27 miliard USD za prodej svých solárních výrobků. Jedná se o růst ve výši 18,8 % oproti roku 2018. V roce 2019 firma zdvojnásobila zisk na rekordní úroveň ve výši 129 milionů USD.

 

„Využíváme rychlého rozšíření naší výrobní kapacity zejména v segmentu monokrystalických panelů, k čemuž jsme přistoupili ve druhé polovině roku 2019. Také postupně uplatňujeme novou strategii celkové integrace výrobního procesu s cílem dosáhnout vedoucího postavení v oboru,“ uvedl CEO společnosti Kangping Chen, když komentoval hospodářské výsledky společnosti v roce 2019.

 

Sázka na další růst trhu

 

Ve druhé polovině roku 2019 společnost Jinko Solar změnila svou výrobní technologii, když většinu výroby panelů zaměřila na monokrystalickou technologii. 

 

Podle Chena dojde v letošním roce k dalšímu růstu globálního fotovoltaického trhu na 140-150 GW, což představuje cca 20 % oproti roku 2019. Dalším cílem společnosti je globální diverzifikace prodeje solárních panelů.

 

Za nejperspektivnější fotovoltaické trhy považuje letos Jinko Solar zejména Čínu, Evropu, USA a Latinskou Ameriku. Podle společnosti lze očekávat, že fotovoltaika v Evropě v roce 2020 dále poroste až o 20 % oproti roku 2019.

 

Šéf firmy Chen je také optimistický ohledně růstu čínského fotovoltaického trhu s ohledem na upřesnění nové podpory. Firma očekává, že letos se v Číně postaví cca 40 až 50 gigawattů nových fotovoltaických instalací. Naopak, analytici společnosti Bloomberg New Energy Finance minulý týden revidovali svou prognózu pro čínský fotovoltaický trh s tím, že zde letos dojde k poklesu ve srovnání s rokem 2019.

Omezený dopad koronaviru na byznys firmy

CEO společnosti Chen také komentoval současnou situaci firmy, která nedávno musela omezit výrobu kvůli opatřením na potlačení šíření koronaviru. Podobně byla postižena řada dalších čínských výrobců solárních komponentů nebo baterií.

 

Kvůli šíření koronaviru došlo v prvním čtvrtletí roku 2020 k problémům v dodávkách surovin. Proto musela společnost Jinko Solar některé dodávky modulů ve výši 400-500 MW odložit do druhého čtvrtletí letošního roku.

 

„Na začátku prvního čtvrtletí roku 2020 došlo k dočasnému ovlivnění našeho dodavatelského řetězce a logistiky, ale od března se situace výrazně zlepšila. Naše současné využití výrobní kapacity je opět na 100 procentech, “ dodal Chen.

 

Společnost očekává, že ve druhém čtvrtletí 2020 výrazně zvýší dodávky modulů zákazníkům. „Věříme, že pandemie koronaviru nebude mít vliv na naše dodávky modulů a na naše plány na rozšíření výrobních kapacit v roce 2020,“ uzavřel Chen.

 

Představenstvo společnosti Jinko Solar také potvrdilo svou předpověď pro rok 2020, ve kterém hodlá na trh dodat rekordní objem panelů ve výši 14,3 GW, což představuje 25 % růst oproti roku 2019. V prvním čtvrtletí očekává společnost prodej solárních modulů ve výši cca 3,4 až 3,7 GW a tržby ve výši cca 1,08 až 1,10 miliard USD. Cílem firmy je dosáhnout hrubou marží na úrovni 19 až 21 procent.

 

Jak opět potvrdilo vedení firmy Jinko Solar, v průběhu letošního roku se plánuje další růst výrobních kapacit společnosti až na 20 GW. Pokud se jedná o výrobu solárních článků, tak její kapacita má stoupnout ze současných 11,5 GW až na 19 GW do konce roku 2020.