Největší fotovoltaická elektrárna na Novém Zélandu vyroste na vodě

Na Novém Zélandu nedaleko města Auckland vznikne unikátní solární elektrárna na hladině nádrže Rosedale, která slouží jakou součást místní čističky odpadních vod. Bude se jednat o největší solární projekt v zemi, na kterém se podílí místní vodárenská společnost Watercare a energetická společnost Vector.

Vector


Největší solární projekt na vodní hladině

Nová fotovoltaická elektrárna v Novém Zélandu se bude pyšnit hned dvěmi rekordy. Bude to největší solární projekt v zemi a současně první plovoucí instalace na vodní hladině nádrže Rosedale areálu čističky odpadních vod Rosedale.

„Bude se jednat o první plovoucí solární elektrárnu na Novém Zélandu o výkonu v řádu jednotek megawattů. Očekávaná roční výroba solární elektřiny má vystačit na pokrytí roční spotřeby přibližně 200 průměrných novozélandských domácností,“ sdělil Simon Mackenzie, CEO společnosti Vector.

Na jižní polokouli se v současnosti nachází pouze jedna plovoucí funkční solární elektrárna v Austrálii.
„Mnohem větší plovoucí solární elektrárny se již provozují v jiných částech světa. V Austrálii se díky těmto projektům daří vyrábět solární energii  při cenách 4-5 centů/kWh. Po dokončení podobného projektu v naší zemi se prokáže skutečný potenciál solární energie, jejíž výroba by měla být cenově konkurenceschopná pro obchodování na velkoobchodním trhu,“ dodal Simon Mackenzie.

Na realizaci projektu budou obě společnosti spolupracovat, dodavatelem technologií pro projekt je společnost Vector. Vyrobená solární elektřina se bude používat pro pokrytí vlastní spotřeby společně s dalším vlastním zdrojem, kterým je nedaleká kogenerační jednotka.

Snížení nákladů na provoz čističky odpadních vod

„Zelená elektřina se bude využívat pro přečerpávaní odpadních vod a provzdušňování přírodních bateriích.v místní čistící stanici odpadních vod,“ upřesnil Simon Mackenzie.

První plovoucí solární elektrárna na Novém Zélandu se má skládat z více jak 2700 solárních panelů a 3000 plovoucích pontonů. Díky tomuto projektu plánuje společnost Watercare do roku 2022 snížit spotřebu elektrické energie o 8 GWh a do roku 2025 dosáhnout energetické soběstačnosti .

„Projekt je fantastickým příkladem toho, jak mohou poskytovatelé veřejných služeb spolupracovat za účelem zvýšení energetické soběstačnosti. Inovativní řešení plovoucí solární elektrárny na hladinu nádrží s odpadními vodami představuje chytrý způsobe,  jak snížit provozní náklady,“ uvedl Raveen Jaduram, generální ředitel společnosti Watercare.

Inspirace pro Česko

V posledních letech ve světě zažívají fotovoltaické elektrárny umístění na vodní hladině obrovský boom. Moderní plovoucí elektrárny jsou umístěny na speciálních raftových konstrukcích. 

Díky „chladícímu efektu“ vody pod plovoucí konstrukcí a použití špičkových bifaciálních (oboustranných) panelů na trackerech (polohovací jednotky) dosahují tyto elektrárny až trojnásobné výtěžnosti výroby solární energie oproti tradičním fixním systémům.  Zastíněním vodní hladiny také nedochází k růstu zelených sinic, které znehodnocují kvalitu vody.

O využití vodní hladiny pro umístění fotovoltaických elektráren se uvažuje i v České republice. Energetici se zabývají  záměrem možného využití plovoucích solárních panelů na hladině sedmisethektarového jezera na místě stávajícího hnědouhelného dolu ČSA v severních Čechách.