Neděla (MPO): Naším cílem je navýšit výrobu solární energie na čtyřnásobek do roku 2030
Pozitivní dopady pro moderní energetiku
„Schválení novely energetického zákona LEX OZE 3 v Poslaneckého sněmovně bude mít pozitivní dopady na rozvoj sektoru OZE v Česku. A to navzdory schválení dodatečných pozměňovacích návrhů,“ uvedl to Vrchní ředitel sekce energetiky na MPO René Neděla v rozhovoru pro televizi CNN Prima News.
Novela LEX OZE 3 podporuje rozvoj nových technologií, které jsou klíčové pro moderní energetiku. Jedná se o agregaci, akumulaci a flexibilitu, které jsou v této novele legislativně zakotveny.
Navýšení podílu OZE na energetickém mixu
Neděla v rozhovoru pro CNN Prima News dále uvedl, že stát má cíl navýšit podíl větrných elektráren na pětinásobek a solárních elektráren na čtyřnásobek ve výrobě elektřiny do roku 2030.
„Tyto cíle pro obnovitelné zdroje máme ve strategických dokumentech a hodláme je naplnit. Navzdory některým sporným pozměňovacím návrhům na individuální kontrolu FVE postavených v letech 2009-2010 v LEX OZE 3 věřím, že najdeme cestu zejména pro nové investory tak, aby se nám rozvoj OZE podařilo realizovat,“ dodal Neděla.
Do roku 2030 by Česko mělo mít až 30 % podíl OZE na výrobě elektřiny. „Tento cíl dokážeme dosáhnout i bez provozní podpory, které nyní čerpají vítr a biometan. Tyto podpory jsou na bázi tzv. CfD (Contracts for Difference),“ komentoval Neděla.
Předností CfD je to, že se jedná o tzv. oboustranné kontrakty na rozdíl od provozní podpory v minulosti pro OZE, která je každoročně indexována o 2%. „V rámci CfD si dohodnete či vysoutěžíte cenu, a když je tato cena na trhu vyšší, pak vracíte rozdíl státu. V opačném případě, kdy je cena nižší, se pak rozdíl doplácí investorům,“ upřesnil Neděla.
Nový systém podpory pro OZE na bázi CfD je velmi efektivně nastaven. „Zároveň existují aktivační nařízení, které upřesňují množství a typ OZE, pro které je podpora vyplácena. Díky tomu máme náklady na podporu pod kontrolou,“ uzavřel Neděla.