Nedaleko Kladna vyrostla solární elektrárna s nejmodernější technologii CIGS panelů

 

Nová vzorkovna firmy Dachdecker ve Vinařicích u Kladna se v Česku stane  vůbec první realizací komerční budovy v České republice, na jejíž střeše byl využit komplexní systém Lindab SolarRoof využívající nejmodernější technologii CIGS (Copper-Indium-Gallium-Selenide), zajišťující vysokou účinnost získávání solární energie z několika spekter slunečního záření.

Zdroj: Lindab a.s.

Zdroj: Lindab a.s.

Sázka na kvalitní technologie

Na stavbě nové vzorkovny firmy Dachdecker ve Vinařicích u Kladna se využívá nosné konstrukce Lindab Construline, střešní krytinu Lindab SRP Click (a to nejen na střeše, ale i na fasádě) a okapový systém Lindab Rainline.

Jednopodlažní novostavba, jejímž projektantem byl ateliér Origon, se skládá ze dvou obdélníkových budov s pultovými střechami s výškou hřebene 5,5 m, vzájemně do sebe vstupujícími pod úhlem 9°. Hlavní část, tvořící vlastní showroom, je vyšší a má pultovou střechou se sklonem 10,5° obrácenou k jihu.

Druhá část, v níž jsou kanceláře a zázemí, je nižší, delší a má střechu obrácenou k severu. Vstup do showroomu chrání markýza o šířce 4,5 m. Celková zastavěná plocha objektu činí 340 m2, přičemž rozměr větší části je 20,3 x 9,6 m, půdorys delší nižší části pak 28,6 x 8,2 m.

 

Když se snoubí ekologie, elegance a úspory

 

Showroom ve Vinařicích je vůbec první komerční stavbou v České republice, která využívá střešní solární fotovoltaický systém Lindab SolarRoof. Do krytiny Lindab SRP Click byly integrovány vysoce účinné sluneční panely vyrábějící energii. Objekt tak splňuje nejen požadavky na ekologicky udržitelnou výstavbu a úsporu nákladů, ale také na estetičnost.

Že jižní střechu nad showroomem Dachdecker pokrývá celkem 60 solárních panelů, totiž vůbec není poznat. Přitom byla montáž střechy s integrovanými solárními panely stejně jednoduchá jako u běžných lehkých střešních krytin. Panely mají tloušťku pouhé 2 mm a hmotnost jen 2 kg na 1 m2, takže nezatěžují střešní konstrukci. Všechny jsou navzájem propojeny a stoprocentně zajištěny proti různým povětrnostním vlivům. Technická životnost panelů přesahuje 30 let, záruka jejich výkonu je 90 % po 10 letech a 80 % po 25 letech.

„V současnosti nám již panely vyrábějí energii na provoz prodejních prostor. Jejich průměrný výkon za měsíce květen a červen dosahoval přibližně 700 kWh za měsíc, jejich maximální výkon byl 7,2 kWh. Při ceně zhruba 5 Kč /kWh tak úspory, které s jejich využíváním dosahujeme, činí cca 3 500 Kč za měsíc. A navíc máme dobrý pocit, že tím směřujeme k větší energetické samostatnosti a ohleduplnějšímu využívání přírodních zdrojů: solární panely totiž na rozdíl od jiných energií neprodukují vůbec žádný škodlivý oxid uhličitý (CO2),“říká za společnost Dachdecker Lukáš Houra.

„Používáním slunečních panelů na střeše našeho showroomu ušetříme 800 kg emisí CO2. To odpovídá ekvivalentu 22 stromů, které by bylo třeba zasadit pro absorpci tohoto objemu emisí v případě využití méně ekologického zdroje energie. Navíc můžeme sledovat výrobu zelené elektřiny u každého jednotlivého slunečního panelu v reálném čase prostřednictvím uživatelsky příjemné aplikace, fungující na mobilním telefonu, počítači i tabletu,“ uzavírá za společnost Dachdecker Lukáš Houra.

Tam kde je požadavek na větší výkon a velikost střešní krytiny to umožňuje, lze nainstalovat solární články do „dvou pater“. V místě spoje dvou panelů je po montáži naistalována krycí lemovka, která chrání spoje panelů a elegantně tento spoj zakrývá. Toto řešení přináší více energie při minimálním zatížení střechy.