Nebezpečná závislost: Největší korejští výrobci baterií zvedají ceny kvůli zdražení surovin

Tři největší jihokorejští výrobci baterií v LG Energy Solution, SK Innovation a Samsung SDI na počátku ledna oznámili, že budou muset brzy zvýšit ceny svých výrobků. Důvodem je prudký růst nákladů na vstupní suroviny z Číny, které v roce 2021 dramaticky vzrostly.

Zdroj: Benchmark Mineral INtelligence

Prudký růst cen

Produkce lithiových baterií v Jižní Koreji tvoří téměř polovinu celosvětové výroby. Místní hlavní výrobci LG Energy Solution, SK Innovation a Samsung SDI jsou však závislí na dodávkách klíčových surovin pro výrobu bateriových ze třetích zemí, zejména z Číny.

V této souvislosti společnost LG Energy Solution oznámila v lednu, že navýší cenu cylindrických bateriových článků o 10 %. Již v listopadu 2021, došlo ke zdražení cylindrickýh článků typu 21700 od společnosti Samsung SDI o více než 7 procent.

V průběhu roku 2021 došlo k růstu ceny uhličitanu lithného, který je nezbytnou surovinou pro výrobu lithium-iontových (Li-Ion) baterií, a více než 230 %. Průměrná cena kyseliny fosforečné, základní složky pro výrobu lithium-železo-fosfátových (LFP) baterií, vzrostla na konci roku 2021 na 10 500 jüanů (1 652 USD) za tunu, což představuje 109 procentní nárůst oproti počátku roku 2021.

V roce 2021 také vzrostly ceny niklu, kobaltu a manganu, které jsou nezbytné pro výrobu baterií. V prosinci 2021 se cena kobaltu vyšplhala na 70 205 USD za tunu, což je nejvyšší úroveň za poslední tři roky. Cena niklu v listopadu 2021 překročila hodnotu 20 000 USD za tunu, což je nejvyšší hodnota za posledních sedm let.

Nebezpečná závislost

Zásadním důvodem nárůstu cen surovin pro bateriový průmysl je prudce rostoucí poptávka po elektromobilech ve světě, která v roce 2021 překonala očekávání. To způsobilo dramaticky růst poptávky po bateriích pro elektromobily a následně i po těchto surovinách.

Výrobce baterií ovlivňuje také negativně i pandemická situace, která vedla v některých případech v roce 2021 k omezení výroby. Dalších důvodem problémů v dodávkách baterií je také nedostatečná výrobní kapacita u dodavatelů nezbytných surovin.

Podle sdělení korejských médií vyplývá, že pokud Čína přeruší dodávky bateriových materiálů v důsledku místní energetické krize, pak bude to nejen pro korejské výrobce baterií představovat závažný problém.

V důsledku celosvětového boomu elektromobilů sice přední jihokorejské společnosti v LG Energy Solution, SK Innovation a Samsung SDI založily továrny na výrobu baterií v zahraničí, a to zejména ve Spojených státech amerických či Evropě. Toto jim však nezabrání v omezení velké závislosti na Číně, která má v oblasti zpracování vzácných kovů pro výrobu bateriových článků téměř monopol.

Podle korejských analytiků bude trvat několik let, než se jihokorejští výrobci baterií zbaví této závislosti na Číně.