Názor experta: Co způsobuje zdražení elektřiny?

„Energetická krize a drahá elektřina – je způsobena rychlým rozvojem OZE? Ne, není. A kdo říká, že je, ten cíleně lže,“ říká ve svém komentáři energetický expert Radek Jirků ze společnosti SEV.EN.

Zdroj: EGD

Proč OZE (vítr, slunce) nezpůsobilo zdražení elektřiny?

Protože vyrábí za nula – ano, jakákoliv cena elektřiny vyšší než nic je pro tyto zdroje příjmem. Pak logicky nemohou způsobovat vysokou cenu elektřiny.

Co tedy způsobuje drahou cenu elektřiny? Je tím cílené omezování konvenční energetiky, kdy drahá paliva a uvalené daně zdražují výrobu těmto zdrojům, ty pak logicky musí prodávat elektřinu za draho.

Jaké je řešení? Podle mého názoru je správně rozvíjet OZE tam, kde to má smysl (kde fouká/svítí) a současně tím snižovat využití stávajících zdrojů konvenčních elektráren.

„Budeme-li však cíleně zavírat/zdaňovat další a další konvenční elektrárny, cena elektřiny dolů nepůjde,“ uzavřel Jirků.

Nutnost nových investic

Pavel Cyrani, místopředseda představenstva ČEZ, se konferenci IVD věnoval tomu, jak pro Českou republiku zajistit dostupné energie a zdůraznil, že je potřeba mít na paměti dva časové horizonty. Těmi jsou příští zima, a pak delší časový horizont tří až pěti let.

„To, co teď řešíme, je podinvestování sektoru. V uplynulých letech se nevyplácelo investovat, protože jsme si zvykli využívat levné energie z Ruska, aniž bychom směřovali finance do alternativ. O alternativní zdroje energií v posledních patnácti letech nebyl zájem,“ uvedl Pavel Cyrani.

Aktuální pokles dodávek plynu z Ruska je podle jeho slov kompenzován přes LNG terminály a také díky úsporám. Ve střednědobém horizontu Pavel Cyrani nepředpokládá, že bychom se zcela obešli bez zemního plynu.

„Spíše to bude kombinace přechodu na jiné zdroje plynu přes LNG terminály v Německu a Polsku. Plynu je ve světě dost, ale nejsou nastaveny cesty, mimo těch z Ruska. Až se dobudují, ceny plynu klesnou,“ doplnil Cyrani.

Kdy k dostavbě dojde, není podle jeho slov jednoduché předpovídat, nejpozději však do pěti let. Je podle něj ale potřeba intenzivně se zaměřit na urychlení výstavby obnovitelných zdrojů, rozvoj nových jaderných zdroj a na malé modulární reaktory nové generace.