Názor experta: Chystané změny v dotacích pro soláry z NZÚ jsou velmi netransparentní a chaotické

Ve čtvrtek 5. prosince vedení SFŽP a ministr Petr Hladík oznámili změny v dotacích v rámci projektu Nová zelená úsporám (NZÚ). Součástí těchto změn je mimo jiné sporný návrh na zásadní snížení podpory pro domácí střešní fotovoltaické elektrárny (FVE) od února 2025.


Foto: Radek Orság, Zdroj: SOLSOL s.r.o.

Redakce portálu www.solarninovinky.cz přináší několik reakcí expertů a zástupců fotovoltaických či oborových asociací, které komentují navržené změny v dotacích z NZÚ. Jako první příspěvek přinášíme reakci Radka Orsága, člena představenstva CAFT a CEO společnosti SOLSOL, která patří k předním dodavatelům FV komponentů v Česku.

Netransparentní a chaotické změny

„Od včerejšího vyjádření MŽP mi volalo mnoho majitelů společností instalující FVE přes NZÚ s tím, že nechápou, jak je možné, že nikdo o takto dramatických změnách v rámci podpory FVE u rodinných domů přes NZÚ nevěděl,“ komentuje situaci okolo NZÚ Orság.

„Mě osobně kromě velmi skokového snížení podpory, které zásadně zhorší výši investice pro rodiny, velmi šokuje právě způsob, jakým se MŽP rozhodlo nekomunikovat změny v našem sektoru. Nebyla kontaktována žádná z oborových asociací, které se ke změnám vyjadřovaly v minulých letech,“ dodává Orság.

Podle Orsága jsou chystané změny velmi netransparentní a chaotické. „Neznáme metodiku výpočtu dotace, nevíme, jaké jsou maximální výše dotace a podpora na kWp a kWh výkonu a akumulace tak, jak jsme ji znali z předchozích výzev. MŽP zřejmě ruší nejoblíbenější ‚standardní‘ podporu pro FVE s baterií a zachovává pouze NZÚ Light, a dále výzvu Oprav dům po babičce, kam nově přesunuje dotace pro FVE a TČ,“ říká Orság ve svém komentáři.

NZÚ light nově nedává dle Orsága technicky smysl od samého začátku. Nepodporuje totiž akumulaci do baterií mimo čas, kdy fotovoltaika vyrábí, ani malý síťový střídač a pouze ohřívá teplou vodu do malého boileru. Ten je sezónně půl roku nahřátý již dopoledne a zbytek produkované elektřiny se odpoledne maří. Dávalo by smysl, aby MŽP přidalo do podpory 20 000 Kč a umožnilo i dodávku do odběrného místa na vlastní spotřebu, namísto maření půlroční produkce systému.

Schizofrenní a mimo realitu postavená logika

Dotace v rámci programu „Babička“ je nově úplně schizofrenní a je zde mimo realitu postavená logika, kde se budou podporovat pouze FVE do výkonu 5kWp. Podle ministra Hladíka jde o ideální výkon elektrárny po zateplení domu, ačkoliv i z čísel MŽP jasně vyplývá, že je průměr instalací NZÚ již teď mezi 7,5-8kWp a roste.

Podle Orsága snížení dotace pro zdroje na 5kWp také zcela eliminuje chystané energetické sdílení, jelikož u 5kWp zdroje nebude, co sdílet. Naprosto eliminuje logiku jednoduchosti instalace úsporného zařízení, které je v provozu do týdne od počátku prací a při zásadně nižší investici než kompletní renovace budovy, ve které rodina bydlí.

Navíc, podpora mimo komplexní zateplení je diskriminována a klesá na 30 % oproti instalaci FVE se zateplením, kde se žadatel dočká podpory 50 %. Jde opět o zásadní navýšení návratnosti investice pro majitele rodinného domu. V současnosti jde také snížení podpory a výkonu na 5kWp naprosto proti logice úspor při odstavení plynového zdroje a přechodu na tepelné čerpadlo, kde spotřeba elektrické energie skokově roste i nad 10MWh ročně (zde je pak logicky potřeba alespoň 10kWp zdroje).

Vítězství zateplovací lobby

„Osobně mám velmi silný pocit, že ač nebyly k jednání o změnách přizvány oborové fotovoltaické asociace, byli k ní přizvání pánové ze zateplovací lobby. Nová NZÚ v podmínkách,  jak má být nově nastavena v roce 2025, nepodporuje obnovitelné zdroje a přechod od plynových a tuhých způsobů vytápění na tepelná čerpadla. Místo toho podporuje zateplování budov, na které máme vypsány jiné výzvy,“ uzavírá svůj komentář Orság.