Náklady na výrobu elektřiny ze solárů a větrníků už jsou nižší než v uhelných elektrárnách
Výrazné snížení cen zelené elektřiny
Náklady na výrobu elektřiny ve fotovoltaických a větrných elektrárnách se za poslední roky výrazně snížily. Současné náklady na nové pozemní fotovoltaické elektrárny a větrné farmy na pevnině se pohybují mezi 4,1 a 9,2 centy za kilowatthodinu, což z nich činí cenově nejefektivnější technologie na trhu. Informuje o tom studie studie nezávislého německého Fraunhoferova institutu pro solární energetické systémy (ISE).
Výzkumníci z institutu Fraunhofer ISE uvádí ve své analýze stanovili náklady na výrobu elektřiny pro obnovitelné zdroje na základě tržních údajů o investicích, provozních nákladech a dalších technických a finančních parametrech. Studie uvádí, že fotovoltaické systémy v jižním Německu s výkonem do 30 kilowattů mají náklady mezi 5,7 a 8,8 euro centy za kilowatthodinu, zatímco v severním Německu se tyto náklady pohybují mezi 7,8 a 12,0 euro centy za kilowatthodinu.
Pozemní fotovoltaické systémy s výkonem 1 megawatt nebo více jsou ještě levnější, s náklady mezi 4,1 a 5,0 euro centy za kilowatthodinu v jižním Německu a 5,7 až 6,9 euro centy za kilowatthodinu v severním Německu.
Zatímco náklady na výrobu elektřiny z OZE klesají a jsou nyní mnohem nižší než je tomu v případě výroby elektřiny v uhelných elektrárnách. Podle studie Fraunhofer ISE mají hnědouhelné elektrárny náklady mezi 15,1 a 25,7 euro centy za kilowatthodinu, velké černouhelné elektrárny mezi 17,3 a 29,3 euro centy za kilowatthodinu a flexibilní plynové elektrárny mezi 15,4 a 32,6 euro centy za kilowatthodinu.
Výrobní náklady jaderné energie byly odhadnuty na 13,6 až 49,0 euro centů za kilowatthodinu, přičemž nejsou zohledněny další náklady, jako je konečné uložení vyhořelých palivových tyčí.
Popolarita agrovoltaiky a akumulace energie
Podle vědců z institutu Fraunhofer ISE se také agrovoltaické elektrárny (APV) na zemědělské půdě stávají velmi oblíbenými mezi investory. Podle studie se nyní náklady na výrobu elektřiny z APV pohybují mezi 5,2 a 8,7 euro centy za kilowatthodinu v jižním Německu a mezi 7,1 a 11,9 euro centy za kilowatthodinu v severním Německu. Vědci při těchto odhadech zohlednili konkrétní investice na APV v rozmezí od 900 do 1700 eur za kilowatt.
Další vývoj podle institutu směřuje k integraci bateriových úložišť s fotovoltaickými systémy, což dále ovlivňuje (snižuje) náklady na výrobu elektřiny. Náklady na výrobu elektřiny pro malé fotovoltaické akumulační systémy se pohybují mezi 9,1 a 22,5 euro centy za kilowatthodinu, zatímco pro větší střešní systémy s bateriemi mezi 7,3 a 16,0 euro centy za kilowatthodinu.
Další pokles nákladů
Výzkumníci z institutu Fraunhofer ISE se ale zaměřili nejen na současné ceny, ale i na budoucí vývoj cen do roku 2045.
Podle studie se v roce 2045 předpokládá, že náklady na výrobu elektřiny pro malé fotovoltaické střešní systémy klesnou na 4,9 až 10,4 euro centy za kilowatthodinu, a pro pozemní systémy dokonce na 3,1 až 5,0 euro centy za kilowatthodinu. I malé FV bateriové systémy by mohly dosáhnout nákladů mezi 7 a 19 euro centy za kilowatthodinu, za předpokladu, že ceny za skladování baterií klesnou na očekávaných 180 až 700 eur za kilowatthodinu.
Výsledky studie, kterou nedávno publikoval na svém webu Fraunhofer ISE, tak jasně potvrzují, že energie ze solárních panelů a větrných turbín se rychle stává levnější alternativou k současným hlavním zdrojům, kterými jsou převážně elektrárny na uhlí a další fosilní paliva. Podle vědců může být budoucnost energetiky založena na obnovitelných zdrojích, které nejen snižují emise skleníkových plynů, ale také nabízejí ekonomicky smysluplné řešení pro výrobu elektřiny.