Nadbytek solární energie bude v Japonsku pomáhat řešit blockchain

Japonsko v současnosti patří k 5 největším fotovoltaickým trhům světa. Přebytek ve výrobě solární elektřiny se v japonském regionu Kanto pomůže sledovat a vyhodnocovat na bázi blockchainu australská společnost Power Ledger. V současnosti je celý projekt ve fázi testování.

Wikipedia


Se zkušenostmi s obchodováním solární energie na bázi blockchainu a chytrých sítích se podělí ve své přednášce na konferenci Smart Energy Forum dne 19. listopadu 2019 Oliver Koch, výkonný a technický ředitel společnosti sonnen GmbH, která je největším světovým výrobcem domácích akumulátorů.

Test obchodování pomocí blockchainu

Australský projekt Power Ledger se nyní může chlubit dalším zásadním krokem ve vývoji. Konkrétně se bude jednat o testování blockchainového zápisu solární energie a obchodování s ní, jež proběhne v japonském kraji Kanto.

Testování blockchainu Power Ledger v Japonsku již jednou proběhlo. Nyní se tedy bude jednat o druhé kolo.  Power Ledger spojí síly s japonskou společností poskytující solární energetická řešení – Sharing Energy.

Plánované testování bude tentokrát zaměřeno obzvláště na sledování a zapisování přebytečné solární energie, se kterou mají být uživatelé ve výsledku schopni obchodovat.  Prosumerům (výrobcům zelené energie) bude v regionu Kanto poskytnut „speciální elektroměr“ na energii s vlastním zabudovaným P2P systémem napojeným na blockchain Power Ledger.

Inspirováno Kalifornii

Integrace systému Power Ledger v regionu Kanto není ničím, co bychom měli jen tak přehlížet. Jedná se o testování blockchainu měřítka, které můžeme srovnat například s implementací blockchainu do energetického sektoru Kalifornie. Ostatně, region Kanto je po Kalifornii hned druhou největší ekonomikou sub-národní úrovně.

Plánovaný zkušební projekt s využitím blockchainu je specificky zaměřen na demonstraci Power Ledgeru v oblasti úspory energie, které se uživatelům v Japonsku oplatí zejména po aplikaci nových výkupních tarifů (FIT). Tarif FIT, nadcházející v účinnost během října 2019, se dotkne peněženek celkem 500,000 obyvatel regionu.

Nová platforma poskytovaná společnosti Power Ledger uživatelům údajně umožní sledovat ceny energie v reálném čase. Pomocí těchto parametrů si tak budou uživatelé schopni vybrat, kdy a za kolik peněz nevyužitou energii prodají. Cílem projektu je také vzdělávání  místních obyvatel a celého regionu o tom, jak je možné obchodovat a nakládat s vlastní energií. Testování bude probíhat do začátku prosince 2019.

Se zkušenostmi s obchodováním solární energie na bázi blockchainu a chytrých sítích se podělí ve své přednášce na konferenci Smart Energy Forum dne 19. listopadu 2019 Oliver Koch, výkonný a technický ředitel společnosti sonnen GmbH, která je největším světovým výrobcem domácích akumulátorů.