Nabito do 10 minut: Pomocí unikátní baterie Škoda našla efektivní řešení pro nabíjení elektromobilů

Automobilka Škoda má netradiční recept na rychlonabíjení elektromobilů. Místo tradičních lithiových akumulátorů si Škoda vybrala izraelský start-up Chakratec, jehož technologie setrvačníků nabízí velmi rychlé nabíjení elektromobilů nebo možnost vykrývání energetických špiček.

Chakratec


První rychlodobíječka v Praze

Škoda sází na inovace v oblasti elektromobility a bateriových systémů. Již zítra představí na slavnostním otevření superkapacitátor, který v Mladé Boleslavi dokáže efektivně eliminovat mikrovýpadky v dodávkách elektřiny z distribuční sítě.

Absolutní novinku v oblasti elektromobility však Škoda chystá v Praze. Ve spolupráci s izraelským starutpem Chakratec již brzy Škoda uvede do provozu první systém akumulace elektřiny na bázi kinetického setrvačníku pod názvem „Kinetic Power Booster“. Tato technologie zachycuje zátěžové špičky v síti a umožňuje provozovat ultra-rychlé nabíječky i v odlehlých místech, kde není dostatečná síť.

Nová technologie slibuje výrazné zrychlení dobíjení elektromobilů, a to již za 10 minut. Česko se tak stane teprve třetí zemí v Evropě, kam bude izraelská dobíječka umístěna. Firma už ji dříve dodala do Rakouska a Itálie.

Jaké výhody nabízí nová technologie?

Kinetic Power Booster  od izraelské společnosti Chakratec nepřináší žádnou novou revoluci. Jedná se o již ověřenou technologie akumulace energie na bázi setrvačníků. Celé zařízení má podobu kontejneru, ve kterém jsou umístěny mechanické dobíjecí články. V těch se při nabitém stavu roztočí kotouč, který se vznáší nad magnetickým polštářem ve vakuu. Roztočené kotouče pak produkují energii, kterou je možné elektromobily rychle dobít.

Podle sdělení společnosti Chakratec  její setrvačníkové baterie v nabíječce vydrží nabité až čtyři dny. „Je určená k tomu, aby se neustále vybíjela a nabíjela, pro dlouhodobé skladování energie je lepší použít standardní baterii,“ doplnil spoluzakladatel start-upu Chakratec Nir Zohar.

Tato technologie umožňuje téměř neomezený počet hlubokých nabíjecích a vybíjecích cyklů. Jelikož se jedná o mechanickou technologii bez chemických bateriových článků, je navíc mimořádně ekologická. Právě dobíjení a vybíjení je u standardních chemických baterií problém, časem začnou ztrácet svoji kapacitu.

Další výhodou setrvačníkové technologie akumulace energie je fakt, že není potřeba investovat do energetické sítě v okolí. Stanici stačí běžné připojení k síti, a tak může nabídnout rychlé dobíjení i v menších obcích, kde by to jinak bez investic nebylo možné. 

Další informace o nové rychlonabíjecí baterii od společnosti Chakratec najdete v níže uvedeném videu: