Na Vysočině vyrostlo největší veřejné solární parkoviště v Česku
Zacíleno na energetickou soběstačnost prodejny
Fotovoltaická elektrárna, která tvoří střechu parkoviště, má rozměr 1452 metrů čtverečních, což odpovídá ploše necelých šesti tenisových kurtů. Celková kapacita výroby elektřiny je 305 kilowattpeaků, spolu s nedávno postavenou další fotovoltaikou přímo na střeše prodejny jde dohromady o 375 kilowattpeaků instalovaného výkonu.
Roční očekávaná výroba elektřiny je tak v podmínkách České republiky cca 350 až 370 megawatthodin elektřiny. To zajistí dodávku potřebnou pro provoz celé prodejny.
„Přebytky elektřiny vyrobené přes den se budou skladovat v nově vybudovaném velkokapacitním bateriovém úložišti, odkud ji bude prodejna využívat v nočních hodinách,“ říká vedoucí stavebního oddělení řetězce Penny Václav Šíma. Úložiště má kapacitu 328 kilowatthodin elektrické energie.
V letních měsících a ve dnech s výrazným slunečním svitem bude elektrárna vyrábět větší množství elektřiny, než kolik prodejna v Počátkách spotřebuje. „Celkový roční přebytek odhadujeme na více než sto megawatthodin elektrické energie. Tuto elektřinu budeme po přidělení licence Energetickým regulačním úřadem využívat pro další prodejny Penny,“ uvádí Václav Šíma.
Praktické výhody
Zastřešené parkoviště s fotovoltaickou elektrárnou vzniklo na ploše někdejší parkovací plochy před prodejnou v Počátkách během čtyř měsíců. Jde nejen o první solární parkoviště před některým z tuzemských obchodů, ale zároveň i o největší projekt veřejného carportu v tuzemsku vůbec. Dosavadní velké projekty totiž slouží pro soukromé firemní parkování.
„Zákazníkům naše parkoviště nabídne praktickou výhodu. Zejména v letních měsících budou mít auto chráněné před přímým slunečním svitem,“ říká Václav Šíma. Dodavatelem technologie, tedy solárních panelů i velkokapacitního úložiště, je společnost Deucalion.
Solární parkoviště v Počátkách je dalším výrazným počinem Penny v oblasti udržitelných investic. Například v únoru řetězec otevřel svou v pořadí druhou celodřevěnou prodejnu ve Ždírci na Jihlavsku. I ta využívá fotovoltaiku umístěnou na střeše prodejny a k tomu i speciální tepelné čerpadlo. Díky tomu je prodejna energeticky naprosto soběstačná.
„Naše inovativní úsilí výrazně směřujeme oblasti energetické nezávislosti. Máme za sebou několik úspěšných projektů, jejichž přínosy neustále vyhodnocujeme a hledáme stále nové cesty k dalším úsporám,“ konstatuje Václav Šíma.
Carporty jsou budoucnost
Carporty, tedy zastřešená solární parkoviště, jsou v Česku novinkou. Jejich velkou výhodou je, že se na stavbu využívají plochy u stávajících nebo nově vzniklých obchodů a dalších objektů a nemusí se tak zabírat cenná zemědělská půda.
„Oslovilo nás, že se jedná o to nepřirozenější místo pro vznik takovéhoto projektu, které přináší užitek všem stranám – zákazníkům, potřebám výroby elektřiny a samozřejmě je prospěšné i pro nás,“ doplňuje Václav Šíma. Po vyhodnocení projektu v Počátkách se Penny rozhodne o případných dalších investicích v této oblasti.
V Evropě zažívají carporty mohutný rozmach, a to zejména v Německu, Francii a Nizozemí. Ve Francii od poloviny loňského roku platí zákon, který nařizuje osázet parkovací plochy u všech parkovišť s více než 80 stáními. V Německu je povinnost instalovat fotovoltaiku uzákoněna v několika spolkových zemích u nově vzniklých projektů.
Podle odborných propočtů by mohla téměř čtvrtina vyráběné solární energie pocházet právě z projektů fotovoltaik na parkovištích. Vůbec největší carport je pak v Nizozemí v místě, kde se konají hudební festivaly. Panely zde zastřešují 15 tisíc parkovacích míst.