Na trh fotovoltaiky vstupuje nový silný hráč TCL

Druhý největší světový výrobce křemíkových destiček (wafer), čínská společnost  TCL Zhonghuan (dále jen „TCL“), posiluje v poslední době také svoje postavení také ve výrobě fotovoltaických panelů. Z dobře informovaného zdroje víme, že TCL se v budoucnosti hodlá stát předním světovým hráčem ve výrobě fotovoltaických panelů.

Zdroj: Tohoku University

Silný hráč

Od roku 1958 TCL vyrábí komponenty pro výrobu fotovoltaických produktů. V současnosti společnost TCL zaměstnává více než 17 000 pracovníků a má tržby ve výši přes 67 miliard čínských chuanů (cca 21 miliard Kč).

Odborníkům je TCL známá především jako druhý největší světový výrobce křemíkových destiček (tzv. wafery), suroviny nezbytné pro výrobu fotovoltaických článků. V současnosti se TCL specializuje na výrobu zejména waferu typu- N, ze kterých se vyrábí nejvýkonnější solární články a panely.

Výrobní kapacita společnosti TCL v oblasti waferu na konci roku dosáhla 180 GW. Současně v Číně buduje TCL nové výrobní linky na solární články s kapacitou 25 GW a 12 GW na výrobu vysoce účinných fotovoltaických panelů.

Spolupráce a akvizice Maxeon Solar

TCL začala v roce 2023 vyrábět solární panely pod svoji značkou. Paralelně  s tím TCL získala již v roce 2020 minoritní majetkový podíl ve společnosti Maxeon Solar, která je veřejnosti známa jako „spin-off“ (nebo-li vydělená část) společnosti SunPower, která drží několik rekordů v účinnosti fotovoltaických panelů.

Letos v květnu získala TCL majoritní podíl 50,0% ve společnosti Maxeon Solar. Za navýšení majetkového podílu zaplatila TCL částku ve výši 197,5 milionů amerických dolarů. Díky nové investici Maxeon Solar posílí svoji finanční situaci, která je v posledních měsících velmi turbulentní.

V říjnu 2023 společnost Maxeon Solar oznámila plán propustit 15 % svých zaměstnanců, aby zvládla dopady poklesu poptávky na trzích v Severní Americe. V této souvislosti generální ředitel společnosti Maxeon Solar Bill Mulligan prohlásil, že se společnost rozhodla „zefektivnit“ provoz, investovat do nových technologií a vytvořit nový mix klíčových trhů v reakci na „rychle se měnící podmínky na trhu v odvětví.