Na střeše pražského závodu Zentivy vyroste obří fotovoltaika o výkonu 3 MW

Další z velkých průmyslových podniků v Česku si pořídí střešní fotovoltaickou elektrárnu. Tentokrát se jedná o společnost Zentiva, jejíž fotovoltaika v Praze-Měcholupech se zařadí mezi největší střešní instalace v České republice.

Zdroj: Jablonecká energetická společnost

Určeno pro vlastní spotřebu

Jeden z největších českých výrobců léčiv Zentiva si díky fotovoltaice sníží náklady za energie a přispěje k dosažení uhlíkové neutrality, kterou Zentiva plánuje do roku 2030.

Novou solární elektrárna staví pro Zentivu společnost ČEZ ESCO. Solární elektrárna v první fázi bude mít výkon téměř 1 megawatt a vyrobí zhruba 910 MWh čisté elektřiny za rok. Celkem 2132 solárních panelů pokryje střechy o rozloze téměř 5000 m2, což odpovídá pro představu asi 25 tenisovým kurtům. Veškerou vyrobenou elektřinu firma sama spotřebuje.

Další rozšíření

Fotovoltaická elektrárna od ČEZ ESCO vznikne na čtyřech objektech výrobního závodu Zentivy. Elektřinu začne vyrábět do konce letošního roku.

Jedná se o první z několika fází, které budou následovat v dalších letech s cílem rozšířit kapacitu až ke 3 MW. Pro potřeby flexibilního řízení se počítá i s různými formami akumulace energie.

„Zentiva má ambiciózní cíle v oblasti ochrany životního prostředí. Jsme si vědomi toho, že jakožto výrobce máme dopad na životní prostředí a snažíme se jej co nejvíce snižovat. Zavázali jsme se dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality a fotovoltaika je dalším z důležitých milníků na naší cestě. Už nyní pokrýváme veškerou naši spotřebu v našich výrobních závodech v Praze a Bukurešti pouze zelenou elektřinou, teď ji budeme mít ještě k tomu z vlastních zdrojů,“ říká Ines Windisch, šéfka oddělení HR, komunikace a udržitelnosti v Zentivě.

Rostoucí zájem firem o fotovoltaiku

Společnost ČEZ ESCO loni postavila fotovoltaiku na střeše centrálního skladu společnosti Billa v Modleticích u Prahy. Fotovoltaika o výkonu jedné megawatty má produkovat okolo 917 megawatthodin čisté elektřiny ročně.

V posledních měsících vyrostly nové soláry  na střechách budov řady firem po celém Česku. Nejedná se jen o průmyslové areály, ale také nákupní centra, kancelářské komplexy či jiné komerční i veřejné budovy.

Letos v srpnu byla dokončena nová fotovoltaická elektrárna na střeše Kongresového centra v Praze o výkonu  936 kW. Celkově pokryje 10 procent roční spotřeby Kongresového centra a přinese úsporu za energie za zhruba 5,5 milionu korun ročně.