Miliardová investice: Na severní Moravě vyroste velká továrna na výrobu bateriových komponentů

V horizontu příštích dvou v let se v České republice zrodí nová zahraniční investice do výroby bateriových komponentů. Čínská společnost Guangzhou Tinci Materials Technology  (dále jen „Tinci“) plánuje v Bohumíně továrnu na výrobu elektrolytu pro lithiové baterie. Informovala o tom včera čínská agentura Yicai Global.

 

Zdroj: Guangzhou Tinci Materials Technology

Zdroj: Guangzhou Tinci Materials Technology

 

Investice téměř za miliardu

Čínská firma upřesnila, že její investice do projektu továrny na výrobu bateriových komponentů v Česku by měla činit 275 milionů jüanů (zhruba 870 milionů korun). Další investice půjdou do přípravy projektu.

Cílem firmy je přiblížit se geograficky ke svým hlavním zákazníkům v Evropě, jejichž jména zatím firma neuvedla. Proto Tinci do 18 měsíců v Česku postaví novou továrnu na výrobu elektrolytu do baterií. Její nová česká pobočka ponese název Tinci Materials Technology Czech se sídlem v Bohumíně.

V současnosti Tinci provozuje v Číně čtyři velké továrny na výrobu elektrolytu do lithiových baterií. Jejich celková výrobní kapacita je 50 000 tun ročně a v posledních letech neustále stoupá kvůli rostoucí poptávce po lithiových bateriích. V dubna firma oznámila výstavbu pátého výrobního závodu s kapacitou 100 000 tun elektrolytu ročně poblíž obří továrny na výrobu baterií od společnosti Contemporary Amperex Technology (CATL) v provincii Fujian v Číně.

Další bateriové investice v Česku

Na severní Moravě již lithiové bateriové články a baterie vyrábí česká společnost HE3DA ve svém novém závodě v Horní Suché na Havířovsku. Oficiální zahájení výroby za účasti více než 1000 hostů plánuje firma na polovinu září letošního roku.

Na severní Moravě vyrábí bateriové systémy další 3 firmy. V Raškovicích na Frýdecko-Místecku je to závod francouzské společnosti SAFT (tradiční baterie na bázi olova), dále v Ostravě působí společnost A123 Systems. V roce 2017 zde firma otevřela v průmyslové zóně v Ostravě-Hrabové závod na výrobu startovacích lithium-iontových baterií do automobilů. Investice má hodnotu 13 milionů dolarů (334 milionů korun).  Letos v února v Jeseníku zahájila výrobu lithiových bateriových systémů pro skladování energie  společnost AERS s.r.o. V závodě mateřské společnosti FENIX Group zde firma vyrábí akumulátory pro domácnosti a firmy.

Komerční výrobu elektrolytu pro elektromobily před třemi lety oznámila také japonská firma Central Glass v Rybitví u Pardubic a podle původních plánů má zaměstnávat kolem 40 až 50 pracovníků. Central Glass v současnosti produkuje 30 tisíc tun elektrolytu ročně. Díky novému provozu v Pardubicích by tento objem měl vzrůst o dalších 20 tisíc tun za rok.