Na co si dát pozor při pojištění fotovoltaiky?

S rostoucí popularitou fotovoltaických elektráren roste i potřeba jejich správného pojištění. Klíčové je umístění panelů a dalších součástí systému, pokrytí základních rizik jako požár, vichřice či blesk, a také pojištění technické poruchy zařízení a odpovědnosti za škody způsobené fotovoltaikou třetím osobám.

Zdroj: Eaton

Co je nutné pojistit?

Popularita fotovoltaické energie v Česku roste.  Fotovoltaiku má podle průzkumu České pojišťovny nainstalovanou už každá desátá rodina.

Celé systémy je však potřeba kromě profesionální instalace také správně pojistit. Důležitým faktorem je konkrétní způsob instalace panelů a dalších součástí systému, jako jsou střídač a baterie.

„Je rozdíl, pokud jsou panely umístěny přímo na hlavní budově, nebo na vedlejších budovách, jako je stodola, samostatně stojící garáž nebo kůlna na pozemku. Někdy se součásti systému nacházejí i ve více budovách současně,“ uvádí Irena Jakobová, specialistka na pojištění ze společnosti FinGO.

Kromě správného pojištění budov je nutné ověřit, jaká rizika pokrývá pojistka v základu a co je třeba případně připojistit. Nesmějí chybět základní pojistná rizika jako požár, výbuch, vichřice, krupobití, přímý úder blesku a pojištění přepětí a podpětí.

Rozhodně by se nemělo zapomínat ani na pojištění technické poruchy elektrických a strojních zařízení. Toto riziko však tak běžné na pojistném trhu není a je tak potřeba si ohlídat, zda ho pojišťovna nabízí již v základní variantě, nebo pouze jako připojištění.

Pojištění odpovědnosti

Může nastat i situace, kdy dům vyhoří kvůli závadě FVE panelů a požár se rozšíří na majetek poblíž. Proto je důležité promyslet si také pojištění odpovědnosti vyplývající z vlastnictví nemovitosti

„Pojištění by mělo pokrývat i riziko odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. Kryje pak škody nebo újmy vyplývající z vlastnictví nemovitosti, tedy i ty způsobené fotovoltaikou,“ pokračuje Irena Jakobová.

„Zajistěte, aby navrhovaný systém solárních panelů byl plně přizpůsoben vašim energetickým potřebám a počítal i s možností budoucího rozšíření,“ doplňuje Michal Leština, obchodní ředitel společnosti Enedom.

„Systém, který je na míru vašim požadavkům, bude robustnější a odolnější vůči potenciálním komplikacím, což minimalizuje riziko budoucích problémů,“ dodává Michal Leština.

Při sjednávání pojištění fotovoltaiky je tedy třeba pečlivě analyzovat podmínky pojistné smlouvy a v případě nejasností se poradit s odborníky. Jen tak budete jako vlastníci fotovoltaiky skutečně chráněni pro případ nenadálých událostí.

Nutnost navýšit pojištění domácnosti

Pro případ problémů je ale třeba navýšit pojistnou částku u nemovitosti. Fotovoltaické elektrárny u rodinných domů se pojišťují v rámci pojištění staveb. Z pohledu pojišťovny jde o technické zařízení budovy.

„Instalace fotovoltaiky u rodinného domu je analogická k jakékoliv stavební úpravě nebo pořízení třeba tepelného čerpadla. Jde o investici, která zvyšuje cenu pojištěné stavby. Na to je potřeba reagovat kontrolou pojistné částky a případně jejím navýšením,“ uvedla Jana Flajšarová z Generali České pojišťovny.

Navýšení pojistné částky o hodnotu nainstalované fotovoltaiky doporučuje firma provést ještě před předáním elektrárny do užívání. S částkou může pomoci například faktura od dodavatele.

Bez odborné instalace se pojistné krátí

Instalace fotovoltaiky by měla provést odborná firma podle platných norem a předpisů, včetně doporučení výrobce. Vhodné je také nezapomínat na předepsané kontroly a revize. Jinak může pojišťovna v případě pojistné události snížit částku, kterou od ní domácnost dostane.

„Schválení zařízení pro český trh, stejně jako profesionální instalace v souladu s doporučeními výrobce či adekvátní obsluha, jsou u fotovoltaik naprosto klíčové pro řešení případných pojistných událostí. V opačném případě může pojišťovna při řešení škody korigovat výplatu pojistného plnění,“ uvedla Iva Gažová z  Generali České pojišťovny.