Na Chomutovsku vznikne největší fotovoltaická elektrárna v Česku o výkonu přes 100 MWp

Trend výstavby nových velkých fotovoltaických elektráren (FVE) bez tradičních dotací může dorazit brzy i do České republiky. Polostátní energetická společnost ČEZ včera informovala, že chystá první obří solární projekt o výkonu přes 100 MW na Chomutovsku. Do devolopmentu velkých pozemních FVE  na brownfieldech se poušťejí i další velké energetiky nebo privátní investoři. Jejích cílem je stavět velké FVE bez dotací v horizontu několika málo let.  Jenom samotný ČEZ loni oznámil plány na výstavbu až 600 MW nových pozemních solárních elektráren.

Zdroj: Risen Energy

Zdroj: Risen Energy

Renesance velké fotovoltaiky

Zatímco v Německu či Polsku velké pozemní FVE bez dotací vznikají obřím tempem, v Česku zatím takové projekty realizovány nejsou.

 

Průlomem však může být nový  projekt společnosti ČEZ na Chomutovsku. Jak informuje deník E15 development nové obří FVE již započal má i lokální podporu. Solární park o výkonu cca 100 MWp má vyrůst v obci Hrušovany u Chomutova na pozemku bývalé výsypky a má být dosud největší plochou i výkonem.

 

„V zastupitelstvu jsme se shodli, že je to zajímavá příležitost, a to hlavně proto, že park má vzniknout na zemědělsky nevyužívané ploše. V takovém případě dává smysl i větší fotovoltaická elektrárna,“ sdělil starosta obce Hrušovany Šmíd. „Nyní proto budeme připravovat změnu územního rozhodnutí, ale to může zabrat i dva tři roky,“ doplnil.

 

Přípravu velkého solárního parku na Chomutovsku potvrdil i mluvčí ČEZ Roman Gazdík. „Můžeme potvrdit, že pracujeme na řadě projektů obnovitelných zdrojů, aby byly připraveny, až budou nastavené legislativní podmínky pro budoucí rozvoj bezemisní energetiky. Tyto projekty jsou v přípravné fázi,“ upřesnil Gazdík.

Nová podpora pro velké „soláry“?

 

Řada expertů je přesvědčena, že během několika málo let se i v Česku vyplatí stavět velké pozemní FVE zcela bez dotací. Babišova vláda zatím s provozní podporou solárních elektráren nepočítá.

 

Na rozdíl od jiných obnovitelných zdrojů je vyškrtla z připravovaných aukcí v rámci nyní projednávané novely zákona o podporovaných zdrojích v parlamentu. Aukce pro vybrané OZE mají odstartovat od roku 2021.

 

V novele se počítá s tím, že na základě výsledku aukcí mají jednotlivé „zelené“ technologie nabízet výkupní ceny, které požadují pro provozování svého zdroje. Podporu získají ty, které nabídnou nejnižší cenu.

 

Nicméně se stále objevují spekulace, že poslanci nakonec prosadí, aby fotovoltaické elektrárny mohly do aukcí vstupovat. ČEZ tuto variantu dlouhodobě podporuje. S největší pravděpodobností přitom polostátní gigant bude moci počítat alespoň s investiční podporou. 

 

„V rámci připravovaného Modernizačního fondu bude investiční podpora u solárních projektů směřovat především do projektů umístěných na brownfieldech, střechách a zemědělsky nevyužitelné půdě,“ sdělila pro deník E15 mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová. „U podpory v rámci fondu ovšem nepočítáme s nárokovými dotacemi, ale s výběrem těch nejefektivnějších projektů,“ dodala.

 

Česka se stavěly velké FVE naposledy v roce 2010 v době solárního boomu. Dosud nejvýkonnější fotovoltaickou elektrárnou ČEZ je Ralsko o instalovaném výkonu bezmála 56 megawattů. Nejrozlehlejší elektrárna Vepřek české skupiny Decci stojí na ploše 82,5 hektaru.