Na český trh přicházejí přenosné fotovoltaické panely

Společnost Sunenergie uvádí na český trh přenosné fotovoltaické panely. Díky tomuto „počinu“ má v Česku vzniknout unikátní komunitní solární elektrárna.

Zdroj: Supersola

Zdroj: Supersola

 

Instalace bez povolení

Podle sdělení společnosti solární panel Supersola nepotřebuje žádná speciální povolení, lze ho zapojit během několika minut připojením do elektrické zásuvky.

Cílem projektu Sunenergie je postavit první distribuovanou komunitní solární elektrárnu, která v budoucnosti nahradí uhelnou elektrárnu. Součástí komunitní elektrárny se podle zakladatelů projektu může stát každý, kdo si panel zakoupí a zapojí. Podle nich tak může být instalovaný výkon díky rozmístění kdekoli po republice mnohem vyšší než jakýkoli solární park, který v ČR dosud existuje.

„Společný instalovaný výkon takové komunity může být mnohem vyšší, než jaký má i ten největší solární park. A pokud bude komunita dost velká, může nahradit třeba i uhelnou elektrárnu. Pro dosažení cíle přitom stačí, aby se do projektu zapojilo alespoň pět procent českých domácností,“ říká Jan Kaše, zakladatel společnosti Sunenergie.

Kaše upřesnil, že pro panel je třeba najít slunné a ploché místo, například střechu garáže, terasu nebo kousek zahrady. „Není potřeba nikam nic šroubovat nebo připevňovat. Panel se zapojí do zásuvky na okruh, na kterém běží spotřebiče, které chceme panelem zásobovat,“ dodává Kaše.

Problematická legislativa

Zakladatelé projektu Sunenergie poukazují na nepřipravenost české legislativy, která zatím nepočítá s povolenými přetoky energie, jako tomu je v ostatních evropských zemích.

„V zásadě by uživatel měl být zodpovědný a měl by si zapojit jen tolik panelů, kolik přes den jeho domácnost spotřebuje, například na běžící ledničku, wi-fi router, pračku, zabezpečovací zařízení, v létě pak na bazén nebo zavlažování zahrad,“ komentuje Kaš.  V tuto chvíli je podle nich přesto možné si do sítě zapojit až tři zmíněné panely.

Kaše také tvrdí, že jeho panely nepotřebují podporu pomocí dotací. Dotační programy by byly byrokratickou zátěží celého konceptu, a proto zatím firma na své produkty dotace neposkytuje.