Na Brněnsku se staví rodinný dům s elektrickým vytápěním, fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm

Po ukončení testovacího provozu své administrativní budovy v Jeseníku, realizované ve standardu nZEB  se zaměřila společnost FENIX Group na podobně vybavené rodinné domy. Jedním z prvních projektů je rodinný dům v Omicích u Brna.

Wikipedia


Testování moderních technologií

Kromě bydlení investora bude novostavba též sloužit jako testovací objekt k ověření spolupráce střešních FVE s domovními bateriemi a distribuční „chytrou sítí”.

Dvouletý projekt je realizován v úzké součinnosti ČVUT-UCEEB a firem FENIX Group, TECO, S-Power, AERS a WAFE. Projekt Národního centra kompetence (Centra pokročilých materiálů a efektivních budov CAMEB) nese označení RESOPT (Optimalizované systémy obnovitelných zdrojů energií pro budovy s téměř nulovou spotřebou nZEB) a je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR (TAČR) v rámci programu Národní centra kompetence. Jeho nositelem je Univerzitní centrum energeticky efektivních budov.

Dům je v kategorii kvality obálky budovy A (U = 0,17 W/(m2K)) a bude vybavený fotovoltaickou elektrárnou o výkonu 9 kWp od společnosti S-power, bateriovým úložištěm s kapacitou 12 kWh firmy AERS, rekuperační vzduchotechnickou jednotkou WAFE a elektrickým sálavým vytápěním z produkce společnosti FENIX Group. 

Nadřazenou řídicí jednotku PLC dodá TECO Kolín, řídicí algoritmus vytvoří UCEEB v rámci projektu. Řídicí algoritmus nadřazené řídicí jednotky bude ovládat veškeré technologie plně elektrifikovaného rodinného domu ve standardu nZEB.

Věk je jen číslo, toto rčení platí i pro investora tohoto domu

Investor jezdí elektromobilem a je zapálený do moderních technologií. Do stavby rodinného domu se tak pustil i v době, kdy má dospělé děti s vlastními rodinami a několik vnoučat. Fotovoltaickou elektrárnu s bateriemi v domě doplní například i automatická regulace stínicí techniky, osvětlení a vytápění, řízení zabezpečovacího systému, audio či přístupový systém.

Autorem architektonické studie domu je Ing. Arch. Radek Hála, autorizovaný architekt ČKA, který se dlouhodobě věnuje výstavbě nízkoenergetických a pasivních domů. Rodinný dům má obdélníkový půdorys 15,5 × 6 m, je částečně podsklepený se dvěma nadzemními podlažími. 

Zastavěná plocha je 91,1 m2, užitná plocha 1. NP 67,8 m2 + 17 m2 zastřešené terasy, ve 2. NP je užitná plocha 68,6 m2, celkem tedy 136,4 m2. Dům disponuje sedlovou střechou se sklonem 22,9 °. Na jižní straně domu je přístavek obdélníkového půdorysu 6,5 × 9,3 m s kanceláří, dílnou, skladem a zastřešeným parkovacím stáním. Přístavek má plochou střechu s extenzivní zelení a přechází v zastřešení terasy, přiléhající ze západní strany k obývacímu pokoji a ložnici v 1. NP domu.

Součástí terasy bude bazén a pod severní částí terasy bude sauna, sklep a technické zázemí k bazénu. Na východě k domu přiléhá zasklená pergola s venkovní vířivkou. Vstup do domu je z jihu přes zádveří, ze kterého je přístupný obývací pokoj a WC. 

Z obývacího pokoje se vstupuje do kuchyně v jihozápadním rohu domu a do ložnice s koupelnou na severní straně. Nachází se zde i schody vedoucí na galerii ve druhém nadzemním podlaží, která spojuje pokoje/pracovny na jižní a severní straně a WC se sprchou. Obytný prostor je otevřený přes obě patra s velkým oknem na západ.