MPO: V dotacích na obnovitelné zdroje se neškrtá, snížení se nahradí z úspor

Stát v provozních dotacích na obnovitelné zdroje energie (OZE) nebude škrtat. Avizované snížení dotace o osm miliard na 19 miliard korun pro letošní rok chce nahradit z úspor, které vznikly mimo jiné díky vyšším tržním cenám elektřiny. Uvedlo to Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve svém sdělení na twitteru.

Zdroj: Portiva

Vyjádření ERÚ

Již dříve Energetický regulační úřad (ERÚ) upozorňoval, že případné snížení podpory ze strany státu by zaplatili odběratelé.

„Podpora pro obnovitelné zdroje je hrazena odběrateli elektřiny a ze státního rozpočtu. Pokud by prostředky ze státního rozpočtu nepokryly potřebnou část podpory a stát nenašel jiné zdroje financování, mohlo by to znamenat nutnost navýšit příspěvky na podporu pro podporované zdroje energie, které v ceně hradí odběratelé. Případné navýšení by se přitom dotklo zejména průmyslových podniků, které odebírají elektřinu z hladiny vysokého či velmi vysokého napětí,“ řekl ve středu mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Snížení provozních dotací

Návrh rozpočtu na letošní rok, který jednomyslně minulou středu schválila vláda, počítá se snížením dotací na obnovitelné zdroje energie na 19 miliard korun. V minulých letech hradil státní rozpočet zhruba 27 miliard ročně, se stejnou částkou počítal ERÚ také letos.

„Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dlouhodobě avizoval, že úspory bude hledat primárně v oblasti provozních výdajů a neinvestičních dotací. V nich je nejvýznamnější úsporou snížení dotací na obnovitelné zdroje energií v kapitole ministerstva průmyslu ve výši minus osm miliard,“ uvedl v této souvislosti deník Lidové noviny (LN).

Celkové náklady na podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, pro letošní rok se počítá s částkou asi 45,6 miliardy korun. Více než polovinu nákladů na podporované zdroje, 27 miliard korun, by měl uhradit státní rozpočet. Zbývající část pokrývají zákazníci.

Návratnost zůstane zachována

Po snížení subvence pro OZE vydá letos stát v této kolonce rozpočtu 19 miliard. Redukce podpory vyvolala obavu, jestli si to neodskáčou spotřebitelé, kteří už tak úpí pod tíhou zdražujících energií.

Omezení v provozní podpoře by ale v takové důsledky vyústit neměl, dotyčná podpora neslouží k sanaci sociálních dopadů, je určená ke garanci návratnosti investice do solární elektrárny. A jelikož víc peněz dodává trh sám v rámci zdražení silové elektřiny, může v podpoře ubrat stát, aniž by výrobce tratil.

„Na návratnosti investic do OZE se nic nemění. Zvýšená tržní cena elektřiny je v tomto případě pozitivní, protože přináší úsporu nákladů potřebných na podporu i pro fotovoltaiku,“ řekl LN  Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů.

Podle Chalupy se díky výhodné tržní konstelaci zadělává na budoucí rozvoj OZE bez potřeby, což energii může ve výsledku i zlevnit pro konečné zákazníky.