MPO a ČEZ uzavřely dohodu o spolupráci na zvyšování energetické účinnosti

Se splněním závazku energetických úspor do roku 2030 pomůže Česku polostátní společnost ČEZ. Dohodu o zvyšování energetické účinnosti minulý týden na ministerstvu průmyslu v Praze podepsali vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Zdroj: Lego Kladno

Zdroj: Lego Kladno

Důraz na úspory energie

Cílem dohody je zvyšovat energetickou účinnost a spolupracovat na úsporách energie u konečného spotřebitele napříč sektory. Dohoda se týká oblasti dosahování energetické efektivity do roku 2030, kterou s Ministerstvem průmyslu a obchodu podepsala Skupina ČEZ.

Česká republika tak mimo jiné reaguje na povinnost uloženou evropskou směrnicí 2012/27/EU, která říká, že se v letech 2021 až 2030 musí každý rok uspořit 0,8 % z konečné spotřeby energie. Jde o motivační opatření s pozitivním dopadem na konečné spotřebitele.

„Těší mě, že dobrovolnou dohodu k energetické efektivitě uzavírá po firmě ČD Cargo další společnost, které tak ukazuje, že jí není lhostejné životní prostředí a udržitelný rozvoj,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.

ČEZ bude mimo jiné u zákazníků vyměňovat zdroje vytápění v budovách, využívat odpadní teplo či obměňovat vozový park. „Každý rok budeme společně hodnotit plnění této dohody jak ze strany ČEZ, tak ze strany ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Vždy sestavíme hodnoticí zprávu a tu zveřejníme na webu,“ sdělil náměstek pro energetiku René Neděla.

Energeticko-úsporný projekt na ČVUT v Praze

Modernizace energetiky pokračuje i u projektu energetických úspor na ČVUT v Praze. Od letošního roku ho realizuje ČEZ a díky němu se má spotřeba energie této technické vysoké školy snížit o 20 milionů Kč ročně a 4 125 tun CO2.

Projekt se týká studentských kolejí ČVUT v Praze, realizuje ho společnost ENESA ze skupiny ČEZ ESCO. Letos v lednu ČEZ oznámil, že areály kolejí čeká zateplení, renovace vytápění, vzduchotechniky, osvětlení a výměna oken i dveří.

Modernizace kolejí měla podle tehdejšího vyjádření firmy vyjít na 220 milionů korun bez DPH a univerzitě snížit spotřebu energie o 20 milionů korun ročně.

„Energetická renovace sníží náklady na energie a vodu o čtvrtinu, což znamená významnou provozní úsporu,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

„Energetické efektivitě se věnujeme řadu let a tato oblast moderní energetiky bude hrát stále významnější roli v naší práci. Především naše dceřiná společnosti ČEZ ESCO u zákazníků uspořila energie za 1,6 miliardy korun a klima uchránila od 350.000 tun emisí oxidu uhličitého,“ řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.