Moravskoslezský kraj šetří díky solárům na střechách budov

Moravskoslezský kraj pokračuje v instalaci fotovoltaických elektráren na krajských budovách. Kraj tak reaguje na enormní nárůst cen energií v poslední době. Díky novým solárům kraj ročně ušetří zhruba 150 milionů korun.

Zdroj: SFŽP

První solární instalace

Letos Moravskoslezský kraj již realizoval dvě sluneční elektrárny na školách v Bruntále a Frýdku-Místku. Do těchto projektů kraj investoval 13 milionů korun. Fotovoltaické panely jsou nyní nainstalovány například na střeše objektu sociální péče Sagapo v Bruntále, Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci, na několika dalších školách, budově krajského úřadu nebo krajské nemocnici ve Frýdku-Místku.

„Musíme hledat další a další způsoby, jak energie šetřit. Instalace vlastních fotovoltaických elektráren je jedním z nejefektivnějších způsobů. Máme to vyzkoušené na budově krajského úřadu. I proto víme, že obnovitelné zdroje bohužel dokáží pokrýt jen malou část spotřeby, ale i to se vyplatí,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro energetiku, průmysl a chytrý region Jakub Unucka.

Odborníci z Moravskoslezského energetického centra vypočítali, že nově instalované fotovoltaiky ušetří dvacet procent současné spotřeby elektřiny, což rozhodně stojí za to.

„A pokud se povede dohodnout kabelové propojení se sousedy, může vzniknout zajímavá energetická komunita. Protože o prázdninách, kdy svítí slunce nejvíce, škola elektřinu moc nepotřebuje,“ dodal Unucka.

Další soláry

Rada kraje minulý týden schválila realizaci pěti solárních projektů. Pokud by kraj instaloval fotovoltaiku na všech svých budovách, kde je to technicky možné, mohla by se roční spotřeba elektrické energie snížit podle hejtmanství až o 20 procent. Ročně by to tak znamenalo úsporu v krajském rozpočtu zhruba 150 milionů korun.

„Letos jsme nechali vypracovat statické posudky pro více než sedm desítek krajských budov. Chceme si ověřit, kde je možná instalace solárních panelů pro výrobu elektrické energie. Statické posudky se průběžně dokončují, a kde se ukázalo, že fotovoltaika může být, začíná realizace samotných projektů,“ uvedl Unucka.

„U všech těchto elektráren bude současně instalována baterie pro ukládání vyrobené elektrické energie. Při realizaci projektů bude využita metoda Design & Build, která je výhodná tím, že projekt i samotnou stavbu má na starost jedna firma, což vede i k rychlejší realizaci projektu,“ řekl Unucka.

Energie pro 2000 domácnosti

„Spočítali jsme si, že kdybychom fotovoltaiku postavili na všech krajských budovách, kde je to možné, byl by celkový výkon zhruba čtyři MWp (megawatt – peak). Tolik energie by pokrylo roční spotřebu zhruba 2000 domácností. To je elektřina pro celé Klimkovice nebo třeba Dětmarovice,“ doplnil Unucka.

„Slunce svítí zdarma, je škoda toho nevyužít, takže chceme, aby se na co nejvíce střechách krajských organizací solární panely brzy objevily,“ uzavřel Unucka.

Náklady na připravované jsou zahrnuty v rozpočtu kraje. Snahou ovšem bude získat co nejvíce prostředků na využívání obnovitelných zdrojů z evropských fondů prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí 2021–2027.