Modernizační fond: Nový online nástroj pro získání dotací na obnovitelné zdroje do konce ledna

Advokátní kancelář Frank Bold Advokáti upozorňuje, že již jen do 1. února 2021 je možné podávat projekty do předregistrační výzvy v rámci Modernizačního fondu. Přihlášení je předpokladem pro budoucí získání dotací na projekty z oblasti obnovitelných zdrojů energie, zejména FVE a VTE.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Nutná podmínka pro získání dotací

Ačkoliv Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí uvádí, že Česko spouští Modernizační fond jako první v Evropě, jedná se zatím o spuštění tzv. předregistračních výzev.

“Jsou to výzvy k podání projektových záměrů, které nemusí být příliš konkrétní, stačí, když budou na úrovni vize. Jejich podání je ale nutnou podmínkou pro pozdější podání žádosti o dotaci. Úředníci získané informace využijí k nastavení finálních podmínek ostrých výzev. Ty by měly být spuštěny v prvním čtvrtletí roku 2021,” uvádí Karolina Gyurovszká z expertní skupiny Frank Bold.

Program RES+ má podporovat zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na energetickém mixu a je určen pro všechny, kteří jsou, nebo budou držiteli licence na podnikání v energetických odvětvích. Jako jediný program z dosavadních tří, pro něž je předregistrační výzva spuštěna, tedy umožňuje, aby v jeho rámci žádali i obce, komunity, malé a střední podniky popřípadě veřejné instituce, které v následujících devíti letech budou mít zájem o vlastní obnovitelné zdroje energie (OZE).

“V rámci předregistračních výzev vyvíjíme maximální úsilí pro to, abychom budoucím nově vznikajícím komunitám vytvořili rezervaci finančních zdrojů, které si komunity po svém vzniku budou moci vyčerpat,” uvádí Jiří Krist, předseda Národní sítě Místních akčních skupin ČR.

Práci usnadní bezplatný online nástroj

Usnadnit všem subjektům projít předregistrací se rozhodli odborníci ve Frank Bold a pro zájemce proto připravili nový online nástroj, který je provede vyplněním formuláře a automaticky ho vyplní. Je dostupný zdarma na adrese https://www.frankboldenergy.cz/modernizacni-fond.

Vyplněný formulář poté stačí jen vytisknout, podepsat a naskenovaný odeslat na adresu epodatelna@sfzp.cz s předmětem „Projektový záměr do programu RES+“.

“Podávání projektových záměrů takto narychlo se může zdát riskantní, ale opravdu není co ztratit. Dle informací ze Státního fondu životního prostředí bude možné projekt před ostrou výzvou ještě upravit, není proto nutné mít nyní všechno zcela detailně rozmyšlené a připravené. Jde především o to, nechat si otevřené dveře do ostrých výzev. Její podání má ale ještě další smysl, a to ukázat Státnímu fondu životního prostředí jak velký zájem a potenciál obnovitelných zdrojů leží mezi občany. Nejen velké podniky dokáží zmodernizovat českou energetiku,” říká ředitel expertní skupiny Frank Bold Pavel Franc.

Pokud potřebujete pomoci s detailnější přípravou projektu, nejste si jistí, jestli se na Vás výzva vztahuje nebo potřebujete konzultovat jiný typ projektu, rádi Vám jako specialisté na energetické právo nabídneme služby ve Frank Bold Advokáti nebo v naší dceřiné společnosti Frank Bold Energy zaměřené na poradenství a realizace v oblasti decentralizované energetiky.

Kontaktní údaje:

Frank Bold Energy
E-mail: office@frankboldenergy.cz
Telefon: (+420) 776 651 982
Web: https://www.frankboldenergy.cz/