Modernizační fond: Dnes budou oznámeny podmínky pro čerpání dotací nejméně za 150 miliard korun na dekarbonizaci české energetiky

Dotace z Modernizačního fondu na přeměnu české energetiky budou dnes dopoledne oznámeny. Vyplývá to ze sdělení Ministerstva životního prostředí, které za tímto účelem svolalo tiskovou konferenci.

 

Zdroj: Wikipedia

Miliardy na dekarbonizaci české energetiky

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) projde česká energetika v následujících deseti letech zásadní přeměnou směrem k většímu využívání čistých ekologických zdrojů, snižování spotřeby energie a decentralizaci.

„Našimi největšími prioritami je rozjezd Modernizačního fondu, který by měl přispět k zásadní dekarbonizaci české energetiky, dále dokončení starého a rozjezd nového Operačního programu životní prostředí 2021- 2027 a Fondu spravedlivé transformace,“ prohlásil na počátku února ministr Brabec.

Rekordní zájem o Modernizační fond potvrdil výsledky z první předregistrační výzvy, jenž byla letos vypsány pro tři z devíti programů Modernizačního fondu – Modernizace soustav zásobování tepelnou energií (HEAT), Nové obnovitelné zdroje v energetice (RES+), Zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu v EU (ENERG ETS). Jen v rámci  programu RES+ bylo podáno 8 359 projektových záměrů. Souhrnný instalovaný výkon za všechny projektové záměry je 23 941 MW.

Ostrý start

Dnes v pondělí 26. dubna oficiálně startuje v Česku Modernizační fond. První výzvy, které právě v pondělí budou zveřejněné, jsou zaměřené na teplárenské provozy, hned v květnu na ně navážou výzvy zaměřené na obnovitelné zdroje v energetice a snižování skleníkových plynů v průmyslu.

Změna klimatu a uhlíková neutralita v roce 2050 představují výzvu nejenom pro Česko, ale pro celou Evropu. Jakým způsobem Česko využije dekarbonizační prostředky Evropské unie, kam je bude směřovat a jaká je jeho strategie v čerpání různých evropských i národních programů na snižování emisí skleníkových plynů a klimatickou politiku, bude dnes v 10:00 představeno na tiskové konferenci.

Na tiskové konferenci vystoupí ministr životního prostředí Richard Brabec, vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem.

O dalším vývoji v čerpání dotací z Modernizačního fondu pro fotovoltaické elektrárny, akumulaci a komunitní projekty Vás budeme brzy informovat na portálu www.solarninovinky.cz.