Místo solárních tašek začne Tesla vyrábět plicní ventilátory pro boj s COVID-19

Zakladatel a generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk se v polovině minulého týdne prostřednictvím Twitteru vyjádřil, že hodlá znovu obnovit výrobu ve své druhé Gigatovárně v Buffalu. Kvůli obavám ze šíření koronaviru byla tato továrna nedávno uzavřena. Nově v ní Tesla hodlá vyrábět plicní ventilátory, kterých je obecně ve světě i v USA kritický nedostatek.

Šéf Tesly Elon Musk, zdroj: Wikipedia

Šéf Tesly Elon Musk, zdroj: Wikipedia

 

Sázka na nový produkt


Tesla v reakci na šíření epidemie koronaviru v USA výrazně omezila výrobu ve svých dvou závodech v Renu a Buffalo. V současnosti je zde přerušena výroba s výjimkou nezbytných činností pro servis, infrastrukturu a dodavatelské řetězce.

Minulý týden Elon Musk zareagoval na návrh prezidenta Trumpa, který vyzval americké společnosti, aby se podílely na výrobě a dodávkách respirátorů a plícních ventilátorů pro americké nemocnice, které trpí nedostatkem těchto zdravotních pomůcek pro boj s koronavirem.

Podle Muska bude Tesla vyrábět potřebné plícní ventilátory ve své druhé gigatovárně v Buffalo, kde se mají jinak vyrábět solární taška a panely. Díky spolupráci Tesly s výrobcem lékařského vybavení Medtronic však gigatovárna v Buffalo je téměř připravena na zahájení výroby plícních ventilátorů v blízké budoucnosti.

 

Kromě Tesly se k podpoře boje s COVID-19 zavázali také jiní američtí výrobci automobilů, jako např. General Motors nebo Ford. Stejně jako Tesla spolupracují s výrobci lékařského vybavení.

Z nouze ctnost?

Tesla v roce 2017 oznámila uvedení nového revolučního solárního produktu na trhu. Jednalo se o nový typ solárních tašek SolarRoof. Do dnešního dne však Tesla nedokázala tento produkt vyrábět v masovém měřítku.

Na podzim roku 2019 Tesla představila třetí generaci vylepšených solárních tašek SolarRoof s produktovou garancí v délce 25 let. Podle amerických analytiků ze společnosti WoodMac však Tesla dokázala v posledních letech realizovat u zákazníků pouze několik málo instalací SolarRoof.

Výroba produktu SolarRoof ve druhé gigatovárně v Buffalo zatím nebyla zahájena ve spolupráci s japonskou společnosti Panasonic. V polovině března Tesla oznámila ukončení spolupráce se společností Panasonic v oblasti solárních panelů. Tesla hodlá na výrobu panelů a tašek použít jinou technologii.

Tesla získala od americké vlády dotace ve výši 750 milionů dolarů na svůj projekt druhé gigatovárny v Buffalo. Na oplátku se zavázala utratit během deseti let ve státě 5 miliard dolarů a zaměstnat dalších 1 460 zaměstnanců v továrně v Buffalu. Při nedodržení této skromné podmínky by samozřejmě následovala penalizace v řádech desítek milionů dolarů.

Pokud skutečně Tesla rozjede výrobu plícních ventilátorů a bude úspěšná, pak se jí možná podaří splnit podmínku na tvorbu nových pracovních míst v továrně v Buffalu. Místo solárních tašek tak zde firma nakonec rozjede úplně jiný byznys, a splní podmínky na získání obří dotace, kterou by jinam musela vracet vládě státu New York.