Místo revoluce v solárním byznysu čeká Teslu nejspíše obrovský průšvih
Kalifornská společnost Tesla před 2 týdny oznámila nabídku solárních panelů zdarma ve formě leasingu. Podle jejího zakladatele a šéfa Elona Muska měl tento nový způsob prodeje znamenat „revoluci“ ve fotovoltaickém byznysu. Minulý týden však Tesla zažalovaly kvůli technickým problémům s fotovoltaickými instalacemi společnosti Walmart a Amazon. Nyní možná bude muset Tesla bojovat o udržení svého solárního byznysu.
Nová služba
V roce 2016 společnost SolarCity prodávala nejvíce solárních elektráren v USA. Po akvizici Teslou však SolarCity však v prodeji solárních systémů předstihli dva největší poskytovatele solárních systémů v zemi – konkurenční SunRun a Vivint.
Letos prodej solárních systémů od Tesly dále upadá. Proto se její šéf Elon Musk rozhodl nabídnout zákazníkům zcela nový prodejní model solární energie.
Nová služba Rent Solar od Tesly zahrnuje instalaci solárních panelů zdarma a není nutné podepisovat žádnou dlouhodobou smlouvu. Pokud se tedy zákazník rozmyslí, že službu nechce již dále využívat, není nucen platit žádné poplatky za zrušení smlouvy. Jen v jediném případě je nutné zaplatit 1 500 dolarů, tedy přibližně 35 tisíc korun, a to při požadavku odstranění solárních panelů ze střechy domu.
Zájemci si mohou vybírat celkem ze tří balíčků. Malý, produkující denně v průměru 9 až 12 kWh na základě lokality, je určený pro domy o užitné ploše 92,5 metru čtverečních až 185 metrů čtverečních. Naopak velký balíček produkuje za den 28 až 58 kWh, opět v závislosti na lokalitě, a je určený pro budovy zabírající více než 277 metrů čtverečních užitné plochy. Za tento balíček však zájemce měsíčně zaplatí od 190 do 240 dolarů (4 500 až 5 500 korun).
Série žalob na solární byznys Tesly
Solární byznys Tesly však minulý týden dostal těžký „úder na solár“. Hned 2 bývalí klienti Tesly, ke kterým patří obří obchodní řetězec Walmart a online obchod Amazon, podaly na Teslu po sérii žalob, a to kvůli špatné kvalitě solárních instalací
Společnost Walmart v minulosti osadila více než 200 svých obchodů solárními panely. Obchodní řetězec tvrdí, že minimálně sedm obchodů mezi lety 2012 a 2018 vyhořelo v důsledku solárních panelů, jenž byly vyrobeny či instalovány Teslou, respektive SolarCity.
Walmart dokonce podal u nejvyššího soudu v New Yorku žalobu, ve které zmiňuje, že kalifornská společnost „adoptovala pochybný obchodní model, který vyžaduje, aby solární panely byly montovány rychle a hazardním způsobem, jinak nebude dosaženo zisku“. A žaloba obsahuje i jiné pikantní fráze – řetězec hovoří o „létech nedbalosti” a „totální neschopnosti” firmy.
Již v roce 2018 Walmart požádal Teslu, aby veškeré zbývající solární panely odpojila. To se skutečně tentýž rok stalo, přesto však došlo v listopadu k dalšímu požáru. Příčinou jeho vzniku přitom byly dráty solárních panelů, které stále jiskřily, jakkoliv byly deaktivované již pět měsíců.
Tesle nyní hrozí, že bude muset platit stovky milionů dolarů, a to nikoliv jen tomuto obchodnímu řetězci. Se svými problémy se totiž přihlásil také Amazon, jehož skladiště v kalifornském Redlands lehlo taktéž loni popelem. Příčinou byly opět solární panely SolarCity.
Boj o přežití
Místo revoluce v solárním byznysu tak nyní bude mít vedení Tesly spoustu práce, aby její solární byznys vůbec přežil a obnovil si dobrou pověst, která je po silně medializovaných kauzách „Amazon a Walmart“ silně poškozena.
Podle posledních informací amerických médií se Tesla snaží soudní spory s Walmartem „uhladit“ mimosoudním vypořádáním. Elon Musk však bude muset kvůli solárnímu byznysu hodně hluboce „zasáhnout do kapes“, aby spory vyřešil. Další neznámou bude postoj akcionářů Tesly, kterým se rostoucí ztráty ze solárního byznysu Tesly stěží budou líbit.