Ministryně Hubáčková: Válka na Ukrajině se stane velkým impulzem pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie
Posílení energetické nezávislosti
Ministryně a ministři životního prostředí členských států EU se na jednání v Bruselu minulý týden shodli, že balíček Fit for 55 může být klíčem pro posílení energetické nezávislosti celé Unie. Na zasedání Rady pro životní prostředí diskutovali také o novém systému obchodování s emisními povolenkami v silniční dopravě a sektoru budov a o tom, jak zajistit, aby opatření neměla sociální dopady na nejchudší skupiny obyvatel. Delegaci ČR vedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Ministři se vrátili k diskuzi o balíčku legislativních návrhů Fit for 55, jehož cílem je snížit do v EU do roku 2030 emise skleníkových plynů nejméně o 55 %. Jedním z navržených opatření je vytvořit nový systém obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) pro sektor budov a silniční dopravy, což by ale mohlo mít významné sociální dopady. Francouzské předsednictví se proto rozhodlo zaměřit diskuzi právě na tento aspekt, konkrétně na Sociální klimatický fond, který by měl výše uvedené dopady zmírnit.
„Chápu, že pro splnění klimatických cílů k roku 2030 bude potřeba snižovat emise nejen v průmyslu, ale i v silniční dopravě a sektoru budov. Návrh Komise navíc diskutujeme v době nebývalého růstu cen za energie. Musíme proto využít všechna opatření, aby tyto změny nedopadly na zranitelné skupiny obyvatel. Jednou z možností by měl být i navrhovaný Sociální klimatický fond,“ vysvětluje ministryně Hubáčková.
Urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie
Klimatické změny jsou nezpochybnitelné. Dopady extrémních jevů, které jsme v poslední době (sucha, povodně, tornáda) zažili, jsou extrémní. „Zelená dohoda (nebo-li Green Deal) je soubor opatření, z nichž většinu lidé vnímají dobře. Je to adaptace na klimatickou změnu, návrat vody a zeleně do krajiny, odpadové hospodářství, třídění a recyklace, zemědělská strategie,“ říká Hubáčková.
Nedávno došlo k ruské vojenské invazi na Ukrajinu a my z Ruska dovážíme rudy, plyn, ropu. „Některé kroky Zelené dohody proto musíme přehodnotit. Ale nikoliv zásadně. Je nutné zhodnotit, jaké sociálně-ekonomické dopady mohou jednotlivé strategie Green Dealu mít a jak na to reagovat,“ dodává Hubáčková.
V rámci GreenDealu je nutné diskutovat, zda některé vytyčené termíny rozvolnit, či naopak zrychlit. „Zrychlit by se měly například podpory obnovitelných zdrojů, jejich propagace a co největší rozšíření mezi podniky, domácnosti, veřejné budovy. Je to obrovská příležitost, díky které vznikne u nás řada nových pracovních míst“ zdůrazňuje Hubáčková.
Podle Hubáčkové je vojenský konflikt na Ukrajině obrovský impulz, jak některé věci v rámci Green Dealu akcelerovat. „Největší obava je nyní ta bezpečnostní, ze závislosti na Rusku. Pro nás je klíčové najít způsob, jak nahradit ruský plyn a ropu. To však není problém jen Česka, ale celé EU,“konstatuje Hubáčková.
„S něčím si umíme poradit hned – a to díky obnovitelným zdrojům. Ty ale všechno nahradit nedokážou. I proto se rozhodnutí Evropské komise o uznání jádra jako přechodného zdroje ukazuje nyní jako velmi správné. Je otázka, jestli nehledat ještě podporu i pro další zdroje, jako jsou bioplyn, vodík a tak dále,“uzavírá Hubáčková.