Ministryně Hubáčková (KDU-ČSL): Komunitní energetika je naší prioritou, kterou budeme dotačně podporovat

Pod záštitou místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové se nedávno konal kulatý stůl na téma komunitní energetika, kde zasedli zástupci státní správy, neziskového sektoru, i podnikatelů. Zúčastnila se ho například také ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) či lidovecký poslanec a člen hospodářského výboru Róbert Teleky. Kulatý stůl nabídl odpovědi k problematice energetické závislosti a k demokratizaci zisku energie.

Zdroj: KDÚ-ČSL

Novela energetického zákona

Skončilo živé jednání, které se týkalo úpravy nebo samostatné novely energetického zákona o komunitní energetice a obnovitelných zdrojích. Růst cen energií vyvolal obrovskou poptávku, ale jsou zde nedostatky, které brání v rozvoji.

„Důležitou pomoc mohou občané najít v komunitní energetice – občanském společenství, ve kterém sdílí energii, jenž si sami vyrobí. Komunitní energetika má pozitivní vliv nejen na snížení ceny či na životní prostředí, ale také na otázku soběstačnosti a bezpečnosti. Výhod je velmi mnoho,” komentuje místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová. Podle senátorky by příslušná novela zákona měla být během několika týdnů postoupena do meziresortního řešení.

Priorita resortu MŽP

„Komunitní  energetika má v našich dotačních programech velkou podporu. Ve světle současné krize chceme pokračovat v proměně veškerých našich energetických zdrojů na nizkuhlikové. Je to cesta jak nezatěžovat naše životní prostředí a zároveň možnost zbavit se bezpečnostní hrozby,“  uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Podle ministryně Hubáčkoé je v Modernizacním fondu máme dostatek prostředků pro podporu komunitní energetiky. „Máme již připravené dotační tituly, starostové a neziskový sektor zvažují komunitni projekty a já se zásadním o co nejrychlejší přijetí potřebné legislativy,“dodala v této souvislosti Hubáčková.

„Je důležité, abychom legislativní zakotvení komunitní energetiky měli a my se budeme v Poslanecké sněmovně snažit, aby se tak stalo co nejrychleji. Tento úkol měla udělat již minulá vláda, ale bohužel se tak nestalo,“
řekl poslanec za KDU-ČSL a člen hospodářského výboru Róbert Teleky.

„Nestačí jen formální přepis evropských směrnic, ale jsou třeba jasná, administrativně nenáročná pravidla, která vytvoří příznivé podmínky pro realizaci obnovitelných zdrojů a funkčnost energetických společenství v praxi,” uzavírá  Seitlová.