Ministr Síkela: Trestuhodně jsme zanedbali rozvoj OZE. Podporu solárů zvýšíme letos na 9 miliard

„Trestuhodně jsme zanedbali rozvoj obnovitelných zdrojů energie v minulosti, stejně jako jsme zanedbali rozvoj vodíku,“ uvedl na konferenci H2 fórum 2022 ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Zdroj: Wikipedia

Náprava tristního stavu

Podíl OZE v letech 2019-2021 dokonce poklesl v energetickém mixu, zatímco v sousedním Polsku se podíl OZE zvýšil až o 50%.

„Ve vládě chceme toto zaostávání dohnat. Proto jsme tento týden schválili novelu energetického zákona, která umožní snadnější schvalování a provozování FVE do 50 kWp bez licence. Další novela energetického zákona bude následovat, kde umožníme sdílení energie a energetické komunity. Toto nám umožní další rozvoj OZE,“ zdůraznil Síkela.

Podpora fotovoltaice

V panelové diskuzi ministr Síkela uvedl, že jeho resort eviduje obrovský zájem o dotační program na podporu instalace fotovoltaických elektráren (FVE) v rámci programu Národní plán obnovy.

„Původně se počítalo s alokací čtyř miliard korun, ale vzhledem k velké poptávce ji resort zvýší až na devět miliard korun,“  řekl Síkela. „Díky takto podpořeným projektům by mohl objem elektřiny vyrobené ze FVE vzrůst až o třetinu.“

Podle Síkely by se tak mohlo České republice podařit dohnat ostatní země Evropské unie, za kterými v tomto ohledu zaostává.

„Jedná se o první krok směrem k většímu rozvoji energií z obnovitelných zdrojů, které letos na podzim uděláme, další budou následovat velmi brzy,“ uzavřel Síkela.

Důležitost vodíku

„Zvykli jsme si spotřebovávat energie, protože byly levné, ale toto skončilo,“ uvedl Síkela. Právě zde může pomoci vodík, který se může stát podle Síkely novou energii českého průmyslu. „Může nám pomoci s modernizací energetiky, „řekl Síkela.

Vodík budeme podle Síkely vyrábět v Česku, ale také jej budeme dovážet ze zemí, kde je levná energie z OZE. „Díky výrobě zeleného vodíku může dojít k poklesu množství levné elektřiny na evropském trhu, poněvadž mnohé země budou využívat tuto energie na výrobu zeleného vodíku,“ uvedl Síkela.

Vodík má velkou výhodu, protože propojuje jednotlivé sektory a může být využit v mnoha odvětvích. Nevýhodou vodíku je to, že jeho výroba v podobě obnovitelného vodíku je v současnosti stále dražší než plyn.

„Klíčem ke snížení ceny vodíku je levná technologie. Proto je nutné v Evropě vybudovat nové výrobní kapacity pro vodíkové technologie a spolupracovat na zavedení společného vodíkového trhu, což umožní snížit cenu nízkouhlíkového vodíku pro konečně spotřebitele,“ dodal Síkela.