Ministr Síkela: Již brzy představíme novelu, která umožní zakládání energetických společenství
Zelená pro komunitní energetiku?
Nejpozději od ledna příštího roku by měla být podle něho účinná změna vyhlášky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) upravující pravidla trhu elektřinou, jež se bude týkat například sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů v bytových domech.
„Novela energetického zákona bude komplexně upravovat energetická společenství, jejich práva a povinnosti a dále ustanovení související s podporou výstavby obnovitelných zdrojů. Bude transponovat směrnici o vnitřním trhu s elektřinou a směrnici o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů,“ uvedl Síkela ve své prezentaci.
Novela umožní vznik 2 druhů energetických společenství. Vláda by podle Síkely měla předlohu projednat do konce roku.
Je ale podle ministra možné, že se ministerstvo vydá rychlejší cestou, a energetická novela by zakotvila jen energetická společenství. „Tato právní úprava ale nebude komplexně postihovat všechna práva a povinnosti energetických společenství, které stanoví evropská směrnice,“ řekl Síkela.
Změny energetického zákona jsou nutné pro možné fungování dvou ze tří druhů energetických společenství, vyplynulo z ministrova vyjádření. Jde o komunity s vlastní distribuční sítí, což mohou být podle Síkely chatové oblasti nebo sídliště se solárními panely na střechách budov a ukládáním elektřiny v jedné nebo ve více bateriích.
Druhým případem jsou komunity se členy v rozsáhlejším území, které by sdílely elektřinu veřejnou distribuční sítí. Pouze změna vyhlášek ERÚ by podle Síkely umožnila činnost energetických společenství v jednotlivých bytových domech. Domácnosti v domě by sdílely elektřinu ze střešních solárních panelů uloženou v baterii.
Legislativní nadílka
Podle Síkely Česko strašně zaspalo v rozvoji obnovitelných zdrojů energie za většinou evropských států. „Je nutné urychlit restart obnovitelných zdrojů, což naraží na odpor určitých zájmových skupin v Česku,“ zdůraznil Síkela, aniž by upřesnil o koho se jedná.
V legislativním procesu už je energetická novela, která zvyšuje z deseti na 50 kilowattů limit výkonu menších solárních elektráren, od kterého musejí jejich majitelé žádat o licenci na výrobu elektřiny a vyřizovat si živnost. Zjednodušit by měla také povolování těchto zařízení.
Záznam celého parlamentního semináře si můžete přehrát na níže uvedeném videu.