Ministr Síkela: Do června předložíme novelu, která zjednoduší povolovací řízení pro nové solární elektrárny

Již od roku 2023 půjde vyrábět solární energii bez licence z fotovoltaických elektráren (FVE)  o výkonu až 40 kilowattů (kW). Chystá se také zjednodušení schvalovacích procedur pro nové OZE. Oznámil to minulý týden ministr průmyslu Síkela v rámci chystané novely energetického zákona.

Zdroj: MPO


Co přinese „Putin novela“?

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) minulý týden na svém webu oznámilo, že do konce června předložit hned 2 novely energetického zákona (NEZ), které reagují na současnou krizi v energetice, kterou letos eskaloval válečný konflikt na Ukrajině.

Chystaná blesková nebo-li „Putin NEZ“ reaguje především na nedávné krachy četných dodavatelů energií a nedostatečné zásoby plynu v zásobnících měla tento limit ještě navýšit. Jejím cílem řešit posílení energetické bezpečnosti, zejména nová pravidla pro skladování plynu.

„Abychom posílili energetickou bezpečnost České republiky a zlepšili ochranu spotřebitelů, navrhujeme opatření zpřísňující pravidla uskladňování plynu v tuzemských zásobnících a změny v režimu Dodavatele poslední instance,“ komentuje resort na svém webu přípravu tzv. „Putin NEZ“.

Příslušná NEZ zkracuje režim Dodavatele poslední instance z šesti měsíců na tři. Po této době zákazník, který řádně hradil platby za elektřinu nebo plyn, může automaticky přejít na standardní produkt u dodavatele, od kterého energie odebíral v režimu DPI. Dodavatel o tom zákazníka informuje dopisem.

Návrh NEZ, který minulý týden schválila vláda, má brzy zamířit do sněmovny, kde by mohl být projednán během několika dní. Pokud se nic nezmění, pak tzv. „Putin NEZ“ by se měla schválit ve zrychleném režimu v Parlamentu již v červnu rámci jednoho čtení.

Méně razítek pro nové zelené zdroje?

MPO současně potvrdilo, že chystá současně druhou NEZ, která by mimo jiné měla schválit organizační změny ve vedení Energetického regulačního úřadu a také zavést zjednodušení povolovacích řízení pro obnovitelné zdroje. Zároveň k tomu MPO upravuje nastavení i některých dotačních programů.

„Současná opatření jsou začátkem rekonstrukce energetiky. V nejbližších týdnech chceme představit další opatření, např. zjednodušení administrace obnovitelných zdrojů, zlepšení fungování Energetického regulačního úřadu nebo úsporný tarif,“ komentuje přípravu druhé NEZ na svém webu resort.  

V návrhu NEZ se počítá s tím, že bez licence bude zřejmě možné provozovat FVE o výkonu až do 40 kW. V současnosti není vyžadována licence na výrobu elektřiny z FVE o maximálním výkonu do 10 kW. Podmínkou je, že výroba z nově připojené výrobny bude sloužit primárně pro vlastní spotřebu. Výhodou provozování solární elektrárny bez licence je fakt, že se provozovatel nestává podnikatelem.

Druhá NEZ má také usnadnit a urychlit povolovací proces stavby nových FVE. Jedná se o zvýšení limitu pro stavbu FVE bez stavebního povolení,  který je nyní nastaven na 20 kW. Například v sousedním Polsku je tento limit nastaven ve výši 150 kW.

Pokud se podaří příslušné ustanovení schválit, pak zřejmě od roku 2023 by malé FVE o do výkonu 50 kW už dále neměly podléhat žádnému povolovacímu stavebnímu procesu podle tohoto zákona (dnes platí limit 20 kW). V praxi by to znamenalo zahrnutí instalací OZE do 50 kW do drobných staveb do stavebního zákona (stavby bez stavebního povolení a ohlášky). Součástí navržených změn je také zahrnutí výroben energie z OZE s výkonem od 1 MW mezi vyhrazené stavby do přílohy č. 3 „nového” stavebního zákona.

Původním cílem bylo dle sdělení Komory OZE prosadit na MPO rychle schválení výše uvedených změn s účinnosti od 1. června 2022. Nicméně, podle sdělení MPO z minulého týdne se druhá NEZ připravuje tak, aby se schválila v rámci standardního procesu v parlamentu. Důvodem je skutečnost, že úpravu schvalovacích procesů pro stavbu FVE by nebylo možné projednávat ve stavu legislativní nouze. To znamená odložení platnosti na rok 2023.