Ministr Síkela: Chystáme novou legislativu, která usnadní instalace nových obnovitelných zdrojů

„Jedním z velkých cílů naší vlády bude podpora domácností i firem při přechodu na úspornější způsob spotřeby energií a nové energetické zdroje. Jsme připraveni do toho investovat velké množství peněz,“ říká Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela v rozhovoru pro portál Seznam Zprávy (SZ).

Zdroj: MPO

Změna legislativy

Jak informoval Síkela resort MPO připravuje několik zásadních změn v oblasti legislativy tak, aby se solární panely mohly instalovat i na bytové domy či paneláky

„Nosnou změnou bude zvýšení kapacity u fotovoltaických elektráren, které můžete připojit bez povolení. Chceme i zjednodušit stavební řízení na instalaci fotovoltaik,“ dodává Síkela.

Podle Síkely se nyní inspirujeme se Německem, které upravilo legislativu tak, aby otevřeli co nejvíce možností, jak si lidé mohou instalovat nové obnovitelné energetické zdroje.

Masívní investice

Jediným neinflačním nástrojem jsou dnes podle Síkely investice do rozvoje, energetických úspor, energetické účinnosti, do přechodu na jiný nízkouhlíkový zdroj energie a podobně.

„Naším cílem je pomáhat, ale chceme také domácnosti i firmy motivovat k úsporám energií a k investicím do energetické účinnosti. Chceme jim pomoci při přechodu na energetické úsporné spotřebiče,“ přibližuje Síkela.

Podle Síkela je nejlevnější energií  ta, kterou nespotřebujete. Hovoří se o tom, že by se různými způsoby dalo ušetřit zhruba 30 až 40 procent na spotřebě. Nastává doba, jejímž mottem a průvodním znakem bude méně plýtvání.

„Abych udělal resumé, jedním z velkých cílů naší vlády bude podpora domácností i firem při přechodu na úspornější způsob spotřeby energií a nové energetické zdroje. Jsme připraveni do toho investovat velké množství peněz. Bude se jednat řádově o vyšší desítky miliard korun,“ uzavřel Síkela.