Ministr Jurečka: Zažíváme bezprecedentní boom solárních elektráren

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka minulý týden v pořadu České televize vysvětloval připravovanou legislativu ohledně solárních elektráren. Jedná se celkem o dvě novely energetického zákona. První z nich prošla ve sněmovně již do třetího čtení s tím, že  má umožnit zvednutí limitu na provoz fotovoltaické elektrárny bez licence z 10 na 50 kWp. Druhá novela, která má podpořit komunitní energetiku, se nachází v meziresortním připomínkovém řízení, jenž má skončit 5. prosince.

Zdroj: KDU-ČSL

Brzké schválení

„Předkládaná NEZ zvyšuje hranici výkonu výrobny elektřiny, od které je vyžadována licence na výrobu elektřiny udělovaná Energetickým regulačním úřadem, ve vazbě na vymezení podnikání v energetických odvětvích, a to z hodnoty 10 kilowatt na hodnotu 50 kilowatt,“ 

Součástí NEZ je také úprava stavebního zákona, jejímž cílem je usnadnit rozhodování stavebním úřadům a zjednodušit povolovací procesy o umístění stavby pro výrobny z obnovitelných zdrojů s instalovaným výkonem do 50 kilowatt.

Podle prohlášení ministra průmyslu Síkely vláda chtěla novelu schválit hned v prvním čtení, ale opozice to zamítla. Nyní je tzv. „malá novela energetického zákona (tzv. LEX OZE I.) ve Sněmovně těsně před třetím čtením. „Druhá tzv. větší novela energetického zákona (tzv. LEX OZE II.) je v meziresortním připomínkovém řízení, která umožní rozvoj komunitní energetiky,“ řekl Marian Jurečka, ministr životního prostředí.

Již před dvěmi roky jako opoziční poslanec chtěl Jurečka prosadit v legislativně akumulaci a komunitní energetiku. Ale tehdejší vedení MPO na to neslyšelo.

Podle Jurečky po schválení obou novel (malé i velké) by měly nejpozději od začátku druhého kvartálu 2023 zcela normálně fungovat v praxi jak komunitní energetika, tak i provozování FVE bez licence do 50 kWp.

Obří boom solárů

Během letošního roku musela vláda schválit 3 novely energetického zákona, jejichž schvalování zabralo nějaký čas podle Jurečka. To byl důvod, proč schvalování novel na podporu komunitní energetiky a provozování FVE bez licence do 50 kWp nabralo mírné zpoždění.

V rámci tzv velké novely (LEX OZE II.) hodlá Jurečka ke komunitní energetice dodatečně přidat i legislativní ukotvení akumulace energie. „Tyto věci nebudou bez sebe fungovat. Věřím, že to zvládneme v parlamentu projednat a schválit během prvního čtvrtletí příštího roku,“ dodal Jurečka.

Podle Jurečky, který je „dvojministrem“ resortu práce a sociální věcí a také vede resort životního prostředí, v současnosti silným tempem roste zájem o dotace na fotovoltaické elektrárny. Domácnosti žádají o dotace na soláry, jako nikdy v minulosti.

„V současnosti prožíváme revoluci v energetice. Tohle by si ještě před rokem nikdo nedokázal představit, že budeme v České republice mít desetitisíce instalací fotovoltaických elektráren během 10 měsíců,“ zdůraznil Jurečka.

Nyní je důležité také připravit distribuční sítě na nápor fotovoltaik, které se budou nově připojovat. „Zítra proto bude jednat s jednou velkou distribuční společnosti na téma připojování nových solárních elektráren. Klíčové je posílit kapacitu sítě a odblokovali místa, kde již sítě nestíhají připojovat nové elektrárny,“ řekl Jurečka.