Ministr Jurečka: Podporu na elektroauto by v budoucnu mohly dostat i domácnosti

Zájemci o elektromobilitu z řad domácnost v Česku by mohli v budoucnu získat podporu na pořízení ekologických aut na alternativní pohon. Uvedl to vicepremiér Marian Jurečka, který řídí resort životního prostředí, v rozhovoru pro list Mladá Fronta Dnes (DNES).

Zdroj: Wikipedia

Dřívější spuštění

Podle Jurečky by se podpora měla poskytovata z evropského sociálního fondu pro klimatická opatření. Jurečka prosazuje dřívější spuštění fondu než v zamýšleném roce 2025.

V současnosti podporu na pořízení elektromobilu mohou získat firmy a instituce. Jednotlivci na ni nemají nárok. „Potřebujeme teď i podporu domácností. Tam by to mělo být v rámci sociálního klimatického fondu, kde bude jedna část vyčleněna na dopravu fyzických osob a domácností. Můžeme to nazývat šrotovné, můžeme to nazývat podpora aut na obnovitelné zdroje, ale s tím se v zásadě počítá,“ uvedl Jurečka pro DNES.

V této souvislosti Jurečka zdůraznil, že prosazuje dřívější termín. Důvodem je i nynější energetická krize. „Snažíme se apelovat na to, aby byl fond spuštěn během roku 2024,“ řekl vicepremiér.

42,6 miliardy na podporu klimatických opatření

Sociální fond pro klimatická opatření, který zřídila Evropská unie ke zmírnění dopadů ekologické přeměny ekonomiky při prosazování Zelené dohody s omezením skleníkových plynů, by měl začít poskytovat podporu v roce 2025. 

Klimatický fond má poskytovat podporu podle počtu obyvatel, podílu chudých, národního důchodu či vypouštěných emisí. Česku mají připadnout 2,4 procenta peněz. Od roku 2025 do roku 2032 může čerpat téměř 1,74 miliardy eur, což nyní činí asi 42,6 miliardy korun. Celkem je ve fondu 72,2 miliardy eur (1,77 bilionu korun). Podle evropských odborů by se suma měla posílit.